dotaz

Poradnadotaz
Tazatel se zeptal(a) před 3 týdny

Dobrý den
rád bych se dozvěděl informace, které nikde nejsou popsány. Insolvenční soud mi povolil oddlužení dne 26.2.2024 strháváním peněz ze mzdy a prodejem hmotného majetku. Celkem jsem měl zaplatit 843 890 Kč + 150 000 kč (odměna insolvenčnímu správci) + cca 10 000 za přezkoumání pohledávek. Dne 15.5. mi byla prodána polovina domu za 1 milion 11 tisíc. Dne 11.6. byla zapsaná a převedena polovina domu na nového majitele a zaměstnavatel na srážkách ze mzdy + depozit zaslal již 87 897 Kč. Takže během cca 4 měsíců jsem 100% zaplatil dluh + 150 000 Kč odměny insolvenčnímu správci včetně přezkoumání přihlášek do insolvence cca 10 000 a dluh jsem přeplatil cca 70 000 Kč možná i víc. Přesto jsou mi nadále strhávány peníze. Za dobu insolvence jsem nedostal jediný dokument od insolvenčního správce, na můj dotaz z 10.6. mi bylo asistentkou sděleno, že jsem zaplatil pouze 15 900Kč. A že další peníze nemohou být zatím rozpočítány a já si kladu otázku, kdy to vše skončí? Já se dobrovolně přihlásil do insolvence, abych konečně začal žít normálním životem, zaplatil jsem  100% svých pohledávek a v současnosti jsem na tom hůř než před insolvencí! Z platu je mi strháváno skoro 45% peněz (11 500 Kč), za zbytek zaplatím nájem a služby a nemám ani na jídlo. Nemovitost mi byla prodána, platím nad rámec a vzhledem k tomu, že přes léto jsou dovolené, soudnictví a vyřizování agendy patří statisticky k nejdelším v Evropě, nevidím moc světlo na konci tunelu, že to skončí brzy.
S pozdravem Mgr. Tomáš Klíma, Brno

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 3 týdny

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, že již schválení řešení úpadku oddlužením je významný krok k tomu, abyste se v budoucnu ocitl bez dluhů. Insolvenční zákon stanoví, že oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno jestliže: a) dlužník splatil nezajištěným  věřitelům jejich pohledávky v plné výši, anebo b) v době 3 let od schválení oddlužení dlužník splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek (ust. § 412a odst. 1 písm. a) a b) insolvenčního zákona). Pokud tedy jak píšete byly uhrazeny Vaše dluhy v rozsahu 100 %, stejně jako odměna insolvenčního správce, pak by soud měl rozhodnout o splnění oddlužení a osvobodit Vás od placení jakýchkoli dalších pohledávek (vzniklých DO rozhodnutí o úpadku). Ještě je zde možnost, že zaměstnavatel strhávanou mzdu chybně nezasílá insolvenčnímu správci, případně došlo k nějaké administrativní chybě právě na ose dlužník – insolvenční správce – soud. Vaším právem je zaslat insolvenčnímu soudu přípis a dotázat se na stav oddlužení, případně můžete navrhnout, aby soud rozhodl o splnění oddlužení. Informace o tom, jak insolvenční správce ve Vaší věci postupoval lze také nalézt v insolvenčním rejstříku, do něhož můžete nahlédnout na internetu. Ve výsledku může sdělení paní asistentky být pravdivé, neboť administrace výtěžku z prodeje nemovitosti nezřídka zabere určitý čas.
 
S pozdravem
 
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce