Poradna

Úrazové pojištění – pojistné plnění
Tazatel se zeptal(a) před 4 dny

Dobrý den, jsem v insolvenci a chtěl bych si založit úrazové pojištění a také připojištění pracovní neschopnosti. V případě pojistného plnění, mám nárok na celé plnění, část a nebo bude celé plnění posláno insolvenčnímu správci. Na internetu jsem našel 2 názor. Jeden říká, že na to insolvenční správce nesáhne, protože je to tzv. bolestné. Co se stalo i mému kamarádovi. A druhý názor je, že je to mimořádný příjem, tudíž musí být odevzdán a maximálně dostanu pouze část peněz. 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 dny

Dobrý den, jak jste správně na internetu vyčetl, názory na Vámi popsaný problém jsou i v odborných kruzích různé. Bohužel zatím nebylo vydáno rozhodnutí vyššího soudu, které by udalo směr a sjednotilo tuto rozdílnost názorů. Níže se Vám tedy pokusím nastínit, jak Vaši záležitost vyřešit co nejvýhodněji, ale přesto bohužel nemohu zaručit, že by v řešení této otázky před příslušným soudem bylo rozhodnuto ve Váš prospěch.
Jak jste si již načetl, české právo určuje, že mimořádný příjem je nutné přiznat a odevzdat insolvenčnímu správci. V ust. § 412 odst. 1, písm. b) IZ však najdeme výjimku z tohoto pravidla, kdy se za tento příjem nepovažuje plnění z pojistné smlouvy o škodovém pojištění. Škodové pojištění je pojištění, ve kterém je plněna částka, odpovídající skutečně vzniklé škodě (zejména se jedná o havarijní pojištění či povinné ručení). Naproti tomu stojí pojištění obnosové, které je pojištěním, kdy si strany sjednají fixní částky, které budou v případě pojistné události vyplaceny (sem většinou spadá právě pojištění úrazové či životní). Problémem je, že na obnosové pojištění se nevztahuje zákonná výjimka (dle §412 IZ), a tudíž by mohlo být uznáno mimořádným příjmem a rozděleno věřitelům v rámci insolvence. Ale jak jsem již zmiňoval shora, na tomto není shoda a soud by tak nemusel věc posoudit ve Váš prospěch.
Pokud by se Vám podařilo sjednat úrazové pojištění jako škodové, což však není obvyklé, ale není to vyloučené a je to právně možné, tak by se záležitost s Vaším pojištěním vyřešila.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

blokace bankovního účtu v době konkurzu
Tazatel se zeptal(a) před 4 dny

Dobrý den,
 
jsem v konkurzu a byl mi zablokován bankovní účet, kam mi chodí jediný můůj přijem a to invalidní důchod. jsem ve 3. stupni invalidity. Jak mám postupovatm aby mi ins. správce účet odblokoval a má na to vůbec právo?? z čeho mám žít???je to jediný můj přijem a 5 dní jsem nejedl a umírám hlady....to je opravdu skvělý systém insolvenčního a konkurzního systému...Kde mám vzít peníze na obživu
 
Děkuji  Deák

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 dny

Dobrý den, v rámci konkursu má dispoziční právo k majetkové podstatě, tedy i právo nakládat s Vaším bankovním účtem, insolvenční správce. Toto právo je samozřejmě limitováno zákonem, a Vám tedy náleží tzv. nepostižitelný příjem, který si můžete vypočítat např. v této kalkulačce: https://www.penize.cz/kalkulacky/nezabavitelne-minimum . Tuto část Vašeho příjmu je Vám insolvenční správce povinen vydat, a proto byste se na něj měl s Vaší žádostí obrátit.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Rozděleni insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 6 dny

Dobrý den. V únoru 22 jsme uzavřeli manželství,oba nebyly před manželstvím dluhy ,po uzavření manželství jsme žádaly o insolvenci insolvence byla schválena 6/2022..v říjnu 2023 jsme se rozvedly..je možnost nějakým způsobem, rozdělit dluhy v insolvenci po rozvodu?  A kdy případně můžeme požádat o odpuštění zbytku dluhu? Děkuji 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 dny

Dobrý den,
v této věci uvádím, že ust. §394a odst. 3 InsZ stanoví, že manželé, kteří podali návrh na povolení oddlužení společně, mají po dobu trvání ins. řízení postavení nerozlučných společníků a považují se za jednoho dlužníka. Insolvenční řízení trvá až do právní moci rozhodnutí soudu o splnění oddlužení v souladu s ust. § 413 odst. 1 InsZ. Jinými slovy jsou manželé, kteří společně podali návrh na povolení oddlužení, považováni z pohledu ins. práva za jednoho dlužníka a to až do skončení ins. řízení. Zákon k tomuto konstruuje právní fikci.
Co se žádosti o osvobození od placení dalších dluhů týče, je třeba vynaložit veškeré úsilí, které je možné po dlužníkovi požadovat, ten musí vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a další povinnosti stanovené mj. v § 412 InsZ. Osvobození od placení dluhů pak lze přiznat a) při splacení  všech dluhů nezajištěným věřitelům nebo b) při splacení 60 % dluhů nezajištěným věřitelům do 3 let od schválení oddlužení nebo c) po 5 letech od schválení oddlužení při splacení 30 % dluhů nezajištěným věřitelům (srov. § 412a odst. 1 InsZ).
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Předčasné ukončení insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 2 týdny

Dobrý den, chci se jen zeptat je mozné navrhnout soudu zadost o  předčasné ukončení insolvence po 36 měsíci ikdyz některé splátky nebyly poslány v ten daný měsíc popřípadě v dalším měsíci bylo posláno třeba dvojnásobek. Nebo jak moc je soud benevolentní nebo přísný a takových případech? Z 220 tisíc mám zaplaceno 190 tisíc. Otázka zní jestli teda zkusit poslat zadost na soud nebo ne dekuji za odpověď 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 týdny

Dobrý den,
k Vašemu dotazu uvádím, že insolvenční zákon v § 412a odst. 1 výslovně stanoví, že oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno, jestliže dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek. Pokud tedy nemáte zajištěného věřitele (jehož pohledávka by byla zajištěna zástavním právem apod.) je možné insolvenční soud o rozhodnutí o splnění oddlužení a osvobození od placení pohledávek úspěšně žádat. Takovýto postup lze označit ve vašem případě za žádoucí vzhledem k míře uspokojení věřitelů, kterou jste uvedl. Tedy pokud jste v době 3 let po schválení oddlužení splatil 60 % pohledávek (a více), pak soud bez ohledu na to, zda jste v některých měsících uhradil více a jiných méně, s největší pravděpodobností vydá rozhodnutí o splnění oddlužení.
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Vyškrtnutí
Tazatel se zeptal(a) před 4 týdny

dobrý den 
měl jsem insolvenci je to už 5 let po splacení dluhu chtěl bych se nechat vyškrtnout z rejstříků jestli by jste mi mohli poradit po případě pomoct děkuji

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 týdny

Dobrý den,
k vyškrtnutí z Insolvenčního rejstříku dochází automaticky, a to po 5 letech od nabytí právní moci usnesení o skončení oddlužení. Právní moc toto usnesení nabývá ve většině případů po 14 dnech od jeho vydání, tzn. pakliže by Soud vydal usnesení 1.4., pak nabyde právní moci 15.4. (v případě, že není podáno odvolání). Pokud by poslední den lhůty připadl na víkend či na státní svátek, právní moc se počítá od nejbližšího pracovního dne.
Pokud, i přestože opravdu uplynulo od právní moci usnesení 5 let, nebyly Vaše údaje vyškrtnuty, tak Vám doporučuji obrátit se s žádostí o vyškrtnutí na příslušný Soud (Krajský soud u kterého byla insolvence vedena).
 
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

ukončený insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 4 týdny

Dobrý den před časem jsem měla insolvenci ale při stěhovaný jsem někam papíry založila a nemohu je najít .  Mohu se zeptat zda to jde zjistit jak je to dlouho. Děkuji Adamcová                                                                       

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 týdny

Vážená paní Adamcová,
zákon stanoví, že údaje o dlužnících v insolvenci se v Insolvenčním rejstříku uchovávají do 5 let od skončení insolvence. Pokud tedy Vaše insolvence skončila před méně než 5 lety, pak můžete informace o ní dohledat ve výše zmíněném rejstříku, který je dostupný na webové adrese https://isir.justice.cz/isir/common/index.do Zde zadáte svoje jméno, a systém Vám vygeneruje data o Vaší insolvenci.
Pokud však Vaše insolvence byla skončena před více než 5 lety, pak bude postup výrazně složitější a budete se muset obrátit s žádostí na soud, který Vaši insolvenci vedl. 
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Platební rozkaz vydaný před insolvencí
Tazatel se zeptal(a) před 1 měsíc

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze obnovit platební rozkaz, který nebyl přihlášen do insolvence, Jedná se o částku 10012,- za pojistnou událost včetně 8,5% ročního úroku do zaplacení...tedy teď už  několik let. Jsem po úspěšném ukončení insolvence. Přišel mi znovu doporučenou poštou od soudu s průvodním dopisem - cituji: Doručujeme Vám platební rozkaz vydaný před zahájením insolvenčního řízení, neboť insolvenční řízení bylo již ukončeno a pominuly tak účinky přerušení řízení.
V rozhodnutí o úspěšném ukončení insolvence se píše: Toto osvobození znamená, že nelze proti dlužnici vymáhat žádnou pohledávku vzniklou před povolením oddlužení, a to ani příslušenství k této pohledávce náležející (např. úroky) bez ohledu na to,
kdy toto příslušenství přirostlo, nelze pro ni nařídit exekuci a již nařízenou exekuci nelze vykonat.
Stejné se pak týká i mimosmluvních sankcí (např. pokut udělených orgány veřejné moci) vzniklých po
povolení oddlužení.
9. Nad rámec uvedeného soud dodává, že toto usnesení je pro dlužnici právním titulem pro námitku
(při jednání s věřiteli i při soudních či exekučních řízeních), která znemožní věřitelům jakékoliv vymáhání
pohledávek za dlužnicí, které vznikly před povolením oddlužení a byly, nebo mohly být věřitelem
přihlášeny do tohoto insolvenčního řízení. Tyto pohledávky (dluhy) však nicméně nezanikají, stávají
se tzv. naturální obligací, kterou po dlužnici nelze (proti její aktivní vůli) vymoci, dlužnice je však může
plnit dobrovolně (z vlastní vůle)Osvobození se naopak nedotýká peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce, která byla dlužníku
uložena v trestním řízení pro úmyslný trestný čin, a dále pohledávek na náhradu škody způsobné
úmyslným porušením právní povinnosti (§ 416 odst. 1 insolvenčního zákona).
Prosím zašlete mi odpověď na e-mail?
Děkuji Hrůšová

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 měsíc

Vážená paní,
podle ust. § 414 a násl. insolvenčního zákona je pro Vás klíčové, že insolvenční soud vydal tzv. rozhodnutí o splnění oddlužení a rozhodnutí, kterým jste byla osvobozena od placení pohledávek (Vašich dluhů). Jinými slovy to znamená, že nejste povinna hradit ty dluhy, které Vám vznikly do rozhodnutí o úpadku. Toto osvobození od placení Vašich dluhů se vztahuje i na ty věřitele, kteří své pohledávky za Vámi do insolvenčního řízení nepřihlásili. Pokud byl platební rozkaz vydán ještě před zahájením insolvenčního řízení, měl věřitel do tohoto insolvenčního řízení svou pohledávku, na jejímž základě byl platební rozkaz vydán, přihlásit. V opačném případě nemáte povinnost částku v něm uvedenou zaplatit, ačkoliv dobrovolně tak učinit můžete. Výjimku z právě uvedeného tvoří: plnění ve formě peněžitého trestu nebo jiné majetkové sankce původem uložené v trestním řízení, dále se osvobození nedotýká pohledávek na výživném, pohledávek na náhradu škody způsobené úmyslným porušením povinnosti a náhrad škody na zdraví. Pohledávka v souvislosti s pojistnou událostí by tedy s největší pravděpodobností do těchto výjimek neměla spadat, nevznikla-li pojišťovně z některého z právě zmíněných důvodů.
 
S pozdravem
 
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Založení živnosti v insolvenci
Tazatel se zeptal(a) před 1 měsíc

Dobrý den,
mate prosím někdo zkušenosti s podnikáním v insolvenci? Jednoduše řečeno platím insolvenci přes rok, ze zdravotních důvodu jsem musel zaměstnání po x letech opustit a jsem na úřadu práce. Tento měsíc jsem dostal příspěvek poslední. Kvůli zranění ted nemuzu minimálně půl roku chodit, pohovory atd.
Sice je hodně homeoffice, ale až po zauceni a já nikam docházet nemohu. Ted nebude z čeho insolvenci platit.
Co zvládam nejvíc je tvorba webu, správa serveru, PPC reklamy a vše kolem e-shopu.
Napadlo me založit si OSVČ. Podle zákona to není prý problém , nějaké zakázky domluvené už mam. Počítám s měsíčními odvody nejméně 6500 Kč.
Mate s tím někdo reálné zkušenosti? V insolvenci založit si OSVČ?

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 měsíc

V zásadě lze odpovědět krátce a to tak, že insolvenční zákon nezakazuje fyzickým osobám v oddlužení podnikat. Je tedy možné, za splnění podmínek stanovených živnostenským zákonem a příslušnými právními předpisy, podnikat na základě živnostenského oprávnění. Podle ust. § 421 odst. 2 občanského zákoníku se tak stanete podnikající fyzickou osobou, což bude mít důsledky podle § 398b insolvenčního zákona. Zejména je třeba zmínit, že Vám vznikne povinnost splácet nezajištěným věřitelům tzv. zálohovou splátku, kterou stanoví insolvenční soud, který musíte o svém podnikání informovat. Stejně tak je nezbytné informovat insolvenčního správce, který podá zprávu o Vašich očekávaných budoucích příjmech, na jejichž základě pak výše zálohové splátky bude soudem stanovena, přičemž pokud by takovýto postup možný nebyl, bude soud vycházet z průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí přechozího kalendářního roku a je tedy třeba zvážit, zda byste této povinnosti (platit zálohovou splátku) řádně dostál.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Insolvence, vrácení dluhu
Tazatel se zeptal(a) před 2 měsíce

Dobrý večer, 
mám problém s neplatičkou. Není ochotná mi vrátit dlužnou částku a aniž by mě o tom i formovala, šla do insolvence (je tam již přes rok a ke mě se to dostalo až nyní). Mě nikde nezmínila jako zapujcitelku a já si nezjistila, že o insolvenci žádala a že tam skutečně je abych se přihlásila jako osoba, které dluží také nějaký finanční obnos.
To, že je v insolvenci jsem zjistila až po odeslání předžalobní upomínky na její adresu, kdy mi suverénně slečna napsala, že je naše smlouva kde se mi upsala neplatná a nic s jejím dluhem už nemůžu, jelikož je v insolvenci.
V tuto chvíli jsem tzv. nahraná a pokud ona sama neuzná za vhodné, tak mi finance již není povinná vrátit? Moc Vám děkuji za odpověď.

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 měsíce

Dobrý den, bohužel Vás budu muset zklamat, jelikož Vaše možnosti jsou za této situace velmi omezené a pohledávka zůstane velmi pravděpodobně neuhrazená.
Pokud insolvenční soud rozhodne o úpadku dlužníka, tak současně vyzve věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili ve lhůtě 2 měsíců, s poučením o následcích jejího zmeškání. Příslušné rozhodnutí insolvenční soud zveřejní v Insolvenčním rejstříku. Jelikož Insolvenční rejstřík je veřejným rejstříkem, tedy má do něj přístup každý, tak nelze namítat to, že by věřitelé o probíhajícím oddlužení dlužníka nevěděli. Pakliže jste tedy svoji pohledávku vůči dlužnici nepřihlásila ve stanovené lhůtě do insolvenčního řízení a dlužnice oddlužením úspěšně projde, tedy insolvenční soud rozhodne o splnění oddlužení, tak jí současně přizná i osvobození od placení pohledávek (srov. § 414 odst. 1 IZ).
Lze doporučit, abyste průběh insolvenčního řízení dlužnice na Insolvenčním rejstříku i nadále sledovala. Pokud by došlo ke zrušení schváleného oddlužení (srov. § 418 IZ), tak dlužnici by nebylo přiznáno osvobození od placení pohledávek a Vy byste mohla svou pohledávku uplatnit u příslušného soudu.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Zpeněžení majetku
Tazatel se zeptal(a) před 2 měsíce

Dobrý den,
jako dlužník (v nepatrném konkursu, po zrušení oddlužení) jsem pomocí příbuzných opatřil finance na vyplacení veškerých, i nezajištěných pohledávek. Insolvenční správce slíbil, že mi zašle vyúčtování – především svých nákladů, aby nedošlo k prodeji nemovitosti např. kvůli chybějícím 10.000 Kč – a to opakovaně i po urgencích, vyúčtování měl prý sestavit účetní. Přesto správce neočekávaně zpeněžil nemovitost v MP. Jako dlužník jsem nemohl o vyplacení komunikovat přímo s věřitelem, neboť bych jím byl neprávem nařčen, že zvýhodňuji věřitele a dopouštím se tak trestného činu – věřitelem jsem byl napadán již v minulosti. Správce věřiteli zamlčel, že jsou připraveny peníze na vyplacení pohledávek, ani neodmítl původní pokyny věřitele ke zpeněžení, ani nežádal soud o dohled nad pokyny věřitele. Soud již dohled nad správcem nestihl uskutečnit, neboť k prodeji došlo neočekávaně oproti předchozí domluvě. Správce nemovitost v podstatě svévolně zpeněžil, prodal ji v dražbě spekulantovi za polovinu tržní ceny – spekulant dal krátce nato vědět (SMS), že ji za tržní cenu prodá zpět (zajištěná pohledávka byla ve výši 1/5 tržní ceny). Hyperochu správce dosud zadržuje. Může tedy být kupní smlouva vzniklá na základě jednoznačného bezpráví uznána za platnou? Zvláště, když žaloba proti správci by nebyla rychlá ani účinná, řízení by probíhalo roky, zatímco bych, jak se snaží spekulant, skončil na ulici; žaloba by neodstranila porušení práv a náhrada by zřejmě byla jen částečná. Chci především ochránit obydlí své a své rodiny, které budovalo několik generací. Správce je motivován odměnou za prodej podle vyhlášky MSP (cca 200.000 Kč). Je takové jednání správce přípustné a je naděje na obnovení mého vlastnického práva? Děkuji za odpověď, Daniel H.

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 měsíce

Vážený pane,
postup insolvenčního správce podléhá dohledové činnosti insolvenčního soudu, na který se lze v takovýchto případech obrátit. Soud může od insolvenčního správce požadovat zprávy a vysvětlení jeho postupu, může mu rovněž udělovat pokyny, nahlížet do účtů IS a konat další potřebná šetření. Dále soud může rozhodnout o porušení povinnosti ins. správce a přijmout pořádková opatření ve formě například zproštění funkce v konkrétním případě a  ustanovit ins. správce jiného. Na insolvenční soud se Vy jako dlužník můžete obrátit v případě, že se postup ins. správce v dané věci jeví jako nepřiměřený a poškozující či ztěžující průběh řízení.
 
Na straně druhé je třeba uvést, že v tomto případě, pokud byl dán zajištěným věřitelem pokyn ke zpeněžení majetkové podstaty, není zákonem vyžadováno, aby insolvenční soud tento pokyn odsouhlasil, právě naopak, insolvenční správce je povinen na základě tohoto pokynu začít konat a pokud by tak neučinil, vystavil by se riziku postihu ze strany insolvenčního soudu, jak popisuji výše. Pokud tedy insolvenční správce postupoval v souladu s pokynem zajištěného věřitele, na jehož základě proběhlo zpeněžení majetkové podstaty, tak bude velmi obtížné napadnout tento postup a domoci se obnovy Vašeho vlastnického práva.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce
 

Půjčka po insolvenci
Tazatel se zeptal(a) před 3 měsíce

Dobrý den,
jakým způsobem lze/je třeba uplatnit pohledávku proti dlužníkovi vzniklou po schválení oddlužení, po uplynutí lhůty pro přihlášení pohledávek, vzniklou trestným činem - podvodem dlužníka (spáchaným v oddlužení, ale po uplynutí lhůty pro přihlášky pohledávek)? Dlužník byl soudem za podvod odsouzen. Trestní soud rozhodl i o povinnosti nahradit škodu, i když o tom zřejmě rozhodovat ani neměl. Děkuji P.Musil

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 3 měsíce

Dobrý den,
v souladu s ust. § 414 Insolvenčního zákona  je třeba uvést, že pokud dlužník řádně plní své povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, je následně soudem osvobozen od placení  pohledávek zahrnutých do oddlužení a to v rozsahu, v němž tyto pohledávky nebyly uspokojeny. Toto osvobození se nicméně nevztahuje na pohledávky vzniklé po rozhodnutí o úpadku. Je tedy třeba vzít v potaz dobu vzniku dluhu a současně dobu, kdy byl soudem vysloven úpadek dlužníka. Vznikla-li pohledávka až po rozhodnutí o úpadku a je-li vykonatelná, bude možné se obrátit na exekutora za účelem zahájení exekučního řízení.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Strhávání výživného z důchodu
Tazatel se zeptal(a) před 3 měsíce

Dobrý den,
Jsem v insolvenci, která by měla skončit zhruba v dubnu 2024. Výživné na dceru z prvního manželství mi insolvenční správce pravidelně strhává srážkami z platu v zaměstnání (pracovní poměr na dobu neurčitou). Dluhy na výživném tedy žádné nemám a spíše dceři posílám mimo oficiální výživné ještě něco navíc. Od 30.9. 2023 mi byl přiznán starobní důchod a od stejného data je mi i vyplácen. Hned poté, co jsem obdržel důchodový výměr, mi ČSSZ v dalším dopise oznámila, že mi z důchodu bude strhávat částku zhruba 5.100 Kč na "vyživovanou osobu" s ohledem na moji trvající insolvenci. V dopise byl odkaz na § 207 odst.2 zákona č. 182/2006 Sb. a na nařízení vlády ČR č. 595/2006 Sb.
Nejde o to, že bych dceři ty peníze nepřál, ale situaci prostě vůbec nerozumím. 
Ani můj insolvenční správce ani ČSSZ zatím na můj dotaz neodpověděli.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Petr Hartmann
 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 3 měsíce

Vážený pane Hartmanne,
 
bez přesného znění Vámi uvedených dokumentů a znalosti situace nelze sdělit stanovisko, které je na danou situaci ze 100 % přiléhavé. Nicméně, abych Vám alespoň částečně odpověděl, tak za předpokladu, že jste stále zaměstnancem a zaměstnavatel Vám strhává danou částku na výživné ze mzdy, přičemž žádné dlužné výživné není evidováno, pak nemá postup ČSSZ oporu v zákoně. ČSSZ Vám samozřejmě může strhávat částku z důchodu pro ostatní věřitele, nicméně určitě by se tak nemělo dít za účelem placení výživného. Mám tedy za to, že ČSSZ si neuvědomila, že jste nadále zaměstnancem a došlo tak z jejich strany k pochybení. V dané situaci doporučuji si počkat na vyjádření ze strany insolvenčního správce a ČSSZ, nebo se pokusit s nimi spojit telefonicky.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Výmaz z insolvenčního rejstříku
Tazatel se zeptal(a) před 4 měsíce

Dobrý den,moje matka je 7 let po řádně ukončené insolvenci.Chtela si zažádat teď o nebankovni půjčku,ale byla ji zamítnutá se slovy objevila se u vás insolvence.Je možné,že by k výmazu mojí matky nedošlo?Mysleli jsme,že po 5 letech bude automaticky z insolvenčního rejstříku vymazaná.To už bude napořád figurovat jako "dlužník"?Děkuji za odpověď 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 měsíce

Dle § 425 odst. 1 insolvenčního zákona vyškrtne insolvenční soud po uplynutí 5 let od právní moci rozhodnutí, kterým bylo skončeno insolvenční řízení dlužníka ze seznamu dlužníků a údaje o něm v insolvenčním rejstříku znepřístupní. Tedy jestliže insolvenční řízení skončilo před 7 lety, měla by být Vaše paní matka ze seznamu dlužníku vyškrtnuta. Pro případ, že se tak nestalo doporučuji kontaktovat insolvenční soud, který vedl insolvenční řízení. Rovněž doporučuji zkusit Vaší paní matku dohledat na insolvenčním rejstříku, který naleznete pod tímto odkazem.  https://isir.justice.cz/isir/common/index.do.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Zpeněžení majetku
Tazatel se zeptal(a) před 4 měsíce

Dobrý den, 
Obracím se na Vas a moc prosím o radu, jelikož jsem v zoufale situaci. Jsem již 3 roky jsem v insolvenci (forma splátkový kalendář se zpenezenim majetkové podstaty). Bohužel mi zemřela maminka a po ní jsem zdědila 1/6 nemovitosti, kde celý život bydlim se svými dětmi a tatínkem. Žádala jsem soud i pana spravce o chranene obydli dle výpočtu a odhadu nemovitosti, který nechal pan spravce udělat do něj spadam, ale bohužel bylo mi neakceptovano. Můj spravce chce zdedenou část nemovitosti zpeněžit. Kontaktovala jsem ho, ze bych mohla celou insolvenci  doplatit poskytnutym darem, rekl ze to nelze. Zajem o koupi tedy projevil tatinek, kde dle žádosti soud vyhověl, že může vlastnit nemovitost jako osoba blízká a zakoupit mimo drazbu. Kontaktovala jsem spravce a ten mi sdělil, že nemovitost půjde do aukce., přes to by tatinek rád celou insolvenci doplatil místo zpenezovani.  Snažila jsem se radit s různými právníky a bylo mi sděleno, že lze doplatit insolvenci darem aniž by musela být zpenezena nemovitost. Hodnota nemovitostí je 320 000 a insolvence cca 360 000, proto by bylo rozumné uhradit zbytek dluhu. Prosím je tato možnost reálná, lze v tomto případě poskytnutym darem doplatit zbytek dluhu, aniž by musela jít do aukce? Moc děkuji za odpověď 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 měsíce

Dobrý den, odpověď na položenou otázku lze nalézt v ust. § 412a odst. 1 IZ, které stanoví, že oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno, jestliže
a) dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši,
b) dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek,
c) po dobu 5 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů; má se za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.
 
Pokud tedy splatíte nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši, tak nemusí proběhnout zpeněžení nemovitosti, neboť oddlužení bude splněno.
 
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce

Chráněné obydlí
Tazatel se zeptal(a) před 5 měsíců

Dobrý den, je někde možnost, kdo by mi spočítal nejlépe v Plzni zda můj byt spadá do chráněného obydlí. A jaká je cena za tuto službu? Nikde to nemohu najít. Kdo v rámci oddlužení o tom rozhoduje a kdy? Děkuji Buřič

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 5 měsíců

Dobrý den, v dané věci doporučuji se obrátit na advokáta, který se specializuje na problematiku insolvenčního práva. O uplatnění chráněného obydlí pak rozhoduje insolvenční soud.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobrý den pane doktore,
šest měsíců před ukončením insolvence, mi zemřela maminka a insolvence, tedy bude v důsledku toho ukončena. Ani s nejmenším tedy nejsem připraven doplatit zbytek v celé výši, pokud se složí rodina a zaplatí zbytek za mne, bude se jednat o dar? Jako důchodce projektant ještě musím pracovat, neboť mám jaksi ve vleku dokumentace započaté před třeba devíti lety (člověk se pak diví kde brát peníze, že?). Dle posledních zpráv, se bude jedna kolaudace konat cca v průběhu následujícího měsíce, nicméně písemně to ještě nemám. Nevím datum, kdy můj insolvenční správce podává zprávu na KS, ale do té doby (rozumím-li tomu dobře), musí být zbytek doplacen a mohu věc vyřídit sám. Jde mi tedy o termíny, tzn. aniž bych riskoval, mohu ještě 10 až 15 prac. dní věc nechat až budu vědět zda se dostanu ke své výplatě, či k jejím zbytku. Po odečtení záloh, by to mělo stačit a rodina to řešit nemusí....
Velmi děkuji, vaše odpovědi v poradně jsou fantastické. J. Pokorný s pozdravem

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

Dobrý den, pokud jde o první část Vašeho dotazu, tak pokud Vám rodina bude přispívat na Vaše oddlužení, tak se bude jednat o dar. Pokud jde o zprávy insolvenčního správce o plnění Vašeho oddlužení (tzv. ZOPO), tak tyto insolvenční správce v zásadě podává kvartálně, pokud insolvenční soud nestanoví jinak. Tuto skutečnost ověříte ve Vašem insolvenčním spise na IR. Doporučuji se spojit s Vaším IS, předpokládám, že po dohodě s ním se Vám podaří schválené oddlužení řádně splnit.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Excindační žaloba z exekuce v případě nástupu insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobrý den, 
Je účastníkem žaloby z lepšího práva podané v souvislosti s konkurzem jen třetí strana a oprávněný uspokojený z výtěžku dražby nebou jsou účastníky i správce konkursu a případně i vydražitel?

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

Dobrý den, podle mého názoru vydražitel není účastníkem řízení, neboť se jedná o spor mezi osobou, které bylo vyplaceno neoprávněně a osobou, které mělo být vyplaceno. V podstatě se jedná o spor z bezdůvodného obohacení.
Co se týče druhé části dotazu, zda by měl být účastníkem insolvenční správce, tak i v tomto případě se domnívám, že není účastníkem, neboť žaloba z lepšího práva není incidenčním sporem a měla by tedy směřovat pouze proti uspokojenému věřiteli.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

zrušení oddlužení – následné kroky
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobrý den, bylo mi soudem zrušeno schválené oddlužení z důvodu neplnění schváleného oddlužení ( 12/2021 se mi narodil syn a rodičovského příspěvku nešlo hradit danou výši splátky - posílala jsem tedy nepravidelné platby ). Díky tomu jsem se nedosáhla na 30% plnění a soud mi schválené oddlužení zrušil ( uspokojivá míra plnění by byla cca 21% ). Vzhledem k tomu, že mám malého syna a ještě nejsem schopná chodit na plný úvazek do práce, mám nyní velké obavy, co se bude dít ze strany neuspokojených věřitelů. Insolvenční správce mi řekl, že si mám zkusit příští rok v červnu zažádat o schválení oddlužení, jen nevím, co by se dělo do té doby ( exekuce by zase začaly probíhat a další věřitelé by se domáhali zaplacení dluhu? ). Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Lucka M.

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

Dobrý den, je to v zásadě tak, jak sama uvádíte. Jestliže bylo Vaše schválené oddlužení zrušeno, tak současně byly zrušeny i účinky zahájeného insolvenčního řízení, kterými jsou:
(1) pohledávky a jiná práva týkající se majetkové podstaty nemohou být uplatněny žalobou, lze-li je uplatnit přihláškou,
(2) právo na uspokojení ze zajištění, které se týká majetku ve vlastnictví dlužníka nebo majetku náležejícího do majetkové podstaty, lze uplatnit a nově nabýt jen za podmínek stanovených insolvenčním zákonem, to platí i pro zřízení soudcovského zástavního práva na nemovitostech nebo exekutorského zástavního práva na nemovitostech, které bylo navrženo po zahájení insolvenčního řízení,
(3) výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, lze nařídit nebo zahájit, nelze jej však provést; pro pohledávky za majetkovou podstatou a pohledávky jim na roveň postavené však lze provést výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek náležející do majetkové podstaty dlužníka, na základě rozhodnutí insolvenčního soudu a s omezeními tímto rozhodnutím založenými,
(4) nelze uplatnit dohodou věřitele a dlužníka založené právo na výplatu srážek ze mzdy nebo jiných příjmů, s nimiž se při výkonu rozhodnutí nakládá jako se mzdou nebo platem.
Stejně tak budou pokračovat soudní a rozhodčí řízení o pohledávkách a jiných právech týkajících se majetkové podstaty, které mají být v insolvenčním řízení uplatněny přihláškou, nebo na které se v insolvenčním řízení pohlíží jako na přihlášené, anebo o pohledávkách, které se v insolvenčním řízení neuspokojují, která se rozhodnutím o úpadku přerušují.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Dotaz
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobry den jsem v situaci kdy resim insolvenci -prestala jsem splacet,neustale me a moji rodinu kontaktuje provident s tim ze smlouva byla sepsana u me matky a ze veskere zalezitosti ohledne pujcky pujdou na tuto adresu i presto ze tam nebydlim,pani take zminila vymahace.....jak mam tuto situaci resit,advokatem mi bylo doporuceno nekomunikovat vubec dekuji za radu 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

Dobrý den, v dané věci lze souhlasit s Vaším advokátem. Pokud by kontaktování neustalo, lze také zvážit podání podnětu orgánům činným v trestním řízení.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce

Insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 7 měsíců

Dobry den,pokud se v insolvenci neprihlasi veritel, muze pak na me podat to a vymahat penize zpetne,nebo dluh vuci nemu zanika dekuji za radu 

JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 7 měsíců

Dobrý den, je-li způsobem řešení úpadku oddlužení a insolvenční soud rozhodne o splnění oddlužení a dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, pak spojí insolvenční soud s rozhodnutím o splnění oddlužení rozhodnutí, jímž dlužníka osvobodí od placení pohledávek, zahrnutých do oddlužení, v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny. Tedy v tomto případě již věřitel svou pohledávku vymáhat nemůže. Nesmí se však jednat o pohledávky vzniklé po rozhodnutí o úpadku.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce