Exekuce po oddlužení

PoradnaExekuce po oddlužení
Tazatel se zeptal(a) před 1 rokem

Dobrý den  
Příteli skončila insolvence a byl soudem osvobozen od dluhů.  Teď mu ale přišlo usnesení od exekutoskeho úřadu že v řízení hodlají i nadále pokračovat.  Chtěla bych se zeptat zda na to má exekutor právo a jak se můžeme případně bránit aby mu třeba nebyl zablokován účet. 
Děkuji 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 rokem

Dobrý den,
důležité je zjistit z jakého titulu je exekuce vedena. Osvobození dlužníka od placení pohledávek na konci oddlužení se sice vztahuje na většinu pohledávek, s drobnými výjimkami na všechny, které vznikly  před rozhodnutím o úpadku dlužníka. Výjimkami z tohoto pravidla jsou však dle § 415 IZ, např. dluhy na výživném, peněžité tresty + jiné sankce z trestního řízení, pohledávky insolvenčního správce na odměnu aj. Doporučuji Vám projít si tyto výjimky a v případě, že je exekuce vedena z důvodu, na který se výjimky nevztahují a mělo by tedy dojít k osvobození, kontaktovat exekutora s námitkami, popř. podat vůči usnesení odvolání či návrh na zastavení exekuce.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce