Insolvence – dotaz

PoradnaInsolvence – dotaz
Tazatel se zeptal(a) před 2 týdny

Dobrý den,
v srpnu minulého roku mi přiznali Insolvenci.
Od té doby jsem přijala na účet od mámy dar rozdělený v měsících (různě velký), celková částka činí 46.000,-Kč.
Bohužel jsem si neuvědomila, že se to musí hlásit insolvenční správkyni. Bylo to na výdaje – převážně jídlo.
Bohužel částkou již nedisponuji.
Co mám teď dělat, aby mi třeba insolvenci nezrušili?
Co mám napsat insolvenční správkyni, aby se to neobrátilo proti mne?
Dekuji předem za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 týdny

Dobrý den,
pokud dlužník nepředá majetek nebo jiné získané hodnoty (včetně daru) insolvenčnímu správci, aby mohly být použity na splacení dluhů, může být toto jednání považováno za porušení podstatných povinností dlužníka v insolvenčním řízení dle § 418 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona. To může vést až k tomu, že soud oddlužení zruší.
Při posuzování, jak závažné toto porušení bylo, by se však měla zohlednit skutečnost, zda se dlužník snažil svou chybu napravit. Každý případ se posuzuje individuálně podle konkrétních okolností.
Ve Vašem případě je důležité situaci aktivně řešit a nesnažit se ji zamlčet, aby byl vyloučen nepoctivý úmysl. Doporučuji tedy co nejdříve kontaktovat insolvenční správkyni a otevřeně ji vysvětlit veškeré okolnosti, zejména, že se jednalo o opakované finanční příspěvky od matky určené na běžné životní náklady, že jste si oznamovací povinnosti nebyla vědoma a že částku již nemáte k dispozici.
S pozdravem
JUDr. Pavel Berger, advokát a insolvenční správce