Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na možnosti. Manžel má dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. Sociální pojištění je vymáháno exekutorem. Na VZP má domluvený splátkový kalendář. Také má exekuci kvůli půjčkám u banky, o kterých jsem nevěděla, nicméně vznikly za doby manželství. Celkem dluhy činí kolem 750 tisíc.
Chci se zeptat, jaké máme možnosti? Je možné, aby do insolvence vstoupil pouze manžel? Jak to v tomto případě bude s naším družstevním bytem, ve kterém máme oba podíl? Žijeme zde se dvěma malými dětmi a je tu přihlášena manželova dcera studující na VŠ.
Před manželstvím jsem si zakoupila automobil, jehož aktuální hodnota je kolem 180 tisíc. Mám také penzijní připojištění.
Je reálná šance, že by manžel vstoupil do insolvence sám? Aniž by mi bylo zabaveno auto, zrušeno PP a aniž bychom přišli o bydlení?
Lze zpeněžení majetku předejít např. stanovením vyšší částky, kdy by bylo zjevné, že by se uhradila většina či dokonce celá dlužná částka v horizontu 3 let?
A co vše může ins.správce zpeněžit z vybavení bytu? Jsou to např. spotřebiče jako sušička, vestavěná myčka, robot, atp?
Děkuji za odpověď
Dobrý den, v prvé řadě Vám doporučím se obrátit na advokáta s příslušnou specializací, jelikož Váš problém je poměrně vážný a advokát Vám může pomoci situaci zvládnout s co nejmenšími následky. Níže se pokusím shrnout Vaši situaci z pohledu práva, ale jedná se o velmi zkratkovité shrnutí a vždy záleží na individuálních okolnostech případu.
Zákon, konkrétně Občanský zákoník v § 710 stanoví, že součástí SJM (společného jmění manželů) jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže:
- a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
- b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.
Ve Vašem případě se bude pravděpodobně jednat zejména o bod b), u nějž je však třeba prokázat, že jste s dluhem opravdu nesouhlasila a vznikl proti Vaší vůli. Součástí těchto dluhů, jsou pouze dluhy převzaté, tedy dluhy vzniklé na základě právního jednání (např. právě smlouva o půjčce s bankou). Pokud jste se tedy dozvěděla, že Váš manžel proti Vaší vůli uzavřel smlouvy o půjčkách, musíte co nejdříve bankám sdělit, že s těmito půjčkami nesouhlasíte a byly uzavřeny proti Vaší vůli.
Pokud se Vám posléze v rámci soudního řízení podaří prokázat, že jste splnila výjimku dle § 710, písm. b) OZ, dluhy by byly posléze plněny pouze z poměrné části SJM manžela, tedy do ½. V případě, že by se Vám toto prokázat nepodařilo, mohlo by být plněno z celého SJM, tedy i z Vaší části.
Při případném vstupu do insolvence záleží na tom, zdali by byl dluh společný či nikoliv, jak je uvedeno výše. Do insolvence by tedy podle situace vstoupil pouze Váš manžel, případně vy oba společně jako manželé. V insolvenci existuje institut chráněného obydlí, kdy pakliže je místo k bydlení do určité hodnoty, není třeba jej v rámci oddlužení zpeněžit. Tato hodnota je určena Nařízením vlády č. 189/2019 Sb. Co se týče automobilu, ten je ve Vašem výlučném vlastnictví, tudíž pokud by se Vám podařilo prokázat, že jste dluh nepřevzala, pak by se ho zpeněžení netýkalo.
Dluhy vzniklé ze zákona či rozhodnutí správního orgánu/soudu se součástí SJM zpravidla nestávají, tedy dluhy Vašeho manžela na sociálním a zdravotním pojištění se Vás netýkají.
Závěrem Vám ještě jednou opravdu doporučuji vyhledat advokáta, jelikož Vaše situace je opravdu složitá a pro úspěšné řešení je třeba využít odborné pomoci.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce