Insolvenční návrh bez exmanžela

PoradnaInsolvenční návrh bez exmanžela
Tazatel se zeptal(a) před 4 měsíce

Dobrý den, chtěla bych se přihlásit do oddlužení. Manžel mi nadělal dluhy. Rozvedli jsme se (déle než před 5 lety), ale nedošlo k dohodě či rozsudku o vypořádání společnèho jmění. Jsme oba dva v exekucích a bývalý manžel situaci vyřešil tak, že pracuje „na černo“ a nic nesplácí. Chtěla jsem se zeptat zda-li se mám první pokusit o rozdělení dluhů a až pak podat insolvenční návrh a nebo zda-li mám jít do insolvence s nerozdělenými dluhy. Bývalý manžel dluhy splácet nechce. Vyhovuje mu aktuální situace kdy neplatí nic.
 
Na částku 30% z rozděleného dluhu bych se možná po 3 letech splácení dostala. Bude po novele insolvenčního zákona 2024 rozdělení dluhu mít pro mě nějakou výhodu?
 
Zajímal by mě tedy případ kdy se do oddlužení od společných dluhů budu hlásit sama bez bývalého manžela. Dluhů i věřitelů máme více. Také by mě zajímalo jestli když zaplatím z dluhu jen třeba 5% tak jestli dluh po ukončení insolvence zanikne (jak pro mě tak pro exmanžela) nebo zda-li zbytek dluhu těch 95% dluhu se stane výlučně dluhem exmanžela.
 
Ještě by mě zajímalo zda-li v mezičase mezi podáním insolvenčního návrhu a schválením insolvence soudem budu platit přednostní nebo nepřednostní splátky (teď platím nepřednostní).
 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 měsíce

Vážená paní,
pokud jde o SJM, tak podle § 757 občanského zákoníku soud manželství rozvede (tzv. nesporně) pokud se manželé mj. dohodnou na svých majetkových poměrech a jejich úpravě. V případě tzv. sporného rozvodu pak dohoda o majetku není součástí rozvodového řízení. Předpokládám, že vás se týká druhý případ (§ 756 občanského zákoníku).
Ve vašem případě je společné jmění manželů vypořádáno tzv. zákonnou domněnkou podle § 741 občanského zákoníku a to tak že, pokud do 3 let od zániku SJM nedojde k jeho vypořádání,  platí, že: a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho bývalého manžela,  který je pro svou potřebu či potřebu své rodiny či rodinné domácnosti jako vlastník užívá, b) platí, že ostatní hmotné movité věci a nemovitosti jsou v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů, podíly jsou stejné (50-50) a za c) platí, že ostatní majetková práva, pohledávky a DLUHY náleží společně oběma, podíly jsou opět stejné.
Vaše SJM již je tedy vypořádáno a nové dluhy manžela vzniklé v době po rozvodu do něj nepatří, dluhy z doby trvání manželství jsou rozděleny. Současně do SJM nepatřily ani dluhy manžela, které náleží výhradně jednomu z manželů (podle § 710 občanského zákoníku – např.: manželovy dluhy na pojištění).
Současně nemusíte ani řešit nezájem o oddlužení ze stany bývalého manžela, jelikož Vaše manželství netrvá, a proto nelze o oddlužení ani společně žádat.
Podle novely účinné od října 2024 bude třeba za 3 roky splatit 30 % dluhů (tedy těch, které věřitelé přihlásí), abyste od placení zbylých byla osvobozena (dluhy však nezanikají, nicméně je nemusíte v takovém případě hradit).
Podle domněnky výše uvedené pak dluhy vzniklé za trvání manželství jdou k tíži Vás a bývalého manžela  v zásadě na půl. Současně pokud ve věci není soudní rozhodnutí (rozsudek, platební rozkaz apod.) běží 3 letá promlčecí lhůta, po které už nejste povinna majetkový dluh plnit (ledaže věřitel částku stihl zažalovat u soudu, anebo jste dluh vůči němu uznala, apod.).
Povinnost hradit předností splátky (dluhy na výživném apod.) trvá a bude trvat i nadále.  
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce