Jednorázová úhrada insolvence

PoradnaJednorázová úhrada insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 7 měsíců

Dobrý den, 
chtěla bych se zeptat, zda jde zaplatit třeba 60% nebo 100% dluh na insolvenci jednorázově a tím insolvenci ukončit. Mám dluh asi 140 000,- a je to pár dní co mi bylo nabídnut od dárce dar 70 000,-. Vystačilo by to i na těch 60%. Lze takto uhradit těch 60% procent a zbytek by byl prominut nebo lze to vůbec? 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 7 měsíců

Dobrý den, podmínky splnění oddlužení jsou stanoveny v § 412a odst. 1 takto:
Oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno, jestliže
a) dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši,
b) dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek,
c) po dobu 5 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů; má se za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce