Oddlužení důchodce

PoradnaOddlužení důchodce
Tazatel se zeptal(a) před 10 měsíců

Dobrý den, prosím o radu.
Tatínek je starobní důchodce a má od roku 2020 povoleno oddlužení se zpeněžením majetkové podstaty. Tři roky řádně splácel splátky a myslel si, že když je důchodce, tak po těch třech letech ho soud oddluží. Když o to ale soud žádal, tak mu řekli, že splátkový kalendář mu už sice byl skončen, teď se ale bude prodávat jeho byt.
Může soud byt prodat i po těch třech letech splácení? Nemá na to nějakou lhůtu? Mysleli jsme, že insolvence důchodů trvá jenom tři roky a pokud teda soud nestihl prodat byt doteď, tak už by neměl tu tříletou lhůtu překračovat? Teď už trvá přes tři a půl roku.
Děkuji

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 10 měsíců

Dobrý den, Vámi popsaný způsob oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty odpovídá platné právní úpravě, když po uplynutí 3 let od schválení oddlužení je v daném případě oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty splněno (srov. § 412a odst. 4 IZ), nicméně insolvenční řízení jako takové nekončí, když dosud nedošlo ke zpeněžení majetku.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce