Po insolvenci

PoradnaPo insolvenci
Tazatel se zeptal(a) před 1 měsíc

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda by bylo možné požádat přímo soud o výmaz z ins. rejstříku. 5 let jsem platil ins. vše poctivě zaplaceno, teď jsem necelé tři roky po ins. a potřebují hypotéku na byt. Starám se o nemocnou matku a jsme v podnájmu u realitní kanceláře, která se rozhodla bytu zbavit, ale nejdřív ho nabídli k odkoupení nám. Mamka je ve stavu, kdy stěhování nepřipadá v úvahu, ale já kvůli zápisu v rejstříku nemám nárok. Dala by se tahle situace nějak rozumně řešit? Myslíte, že by dopis k soudu pomohl? Děkuji za odpověď. 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 měsíc

Vážený pane,
k Vašemu dotazu musím uvést, že ust. § 425 odst. 1 insolvenčního zákona stanoví, že insolvenční soud z úřední povinnosti vyškrtne osobu ze seznamu dlužníků až po uplynutí 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bylo insolvenční řízení skončeno a údaje o dlužníkovi soud až po uplynutí těchto 5 let znepřístupní. S realitní kanceláří by bylo možné například uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí, která stanoví podmínky budoucí kupní smlouvy k nemovitosti s tím, že kupní smlouva samotná bude uzavřena až po uplynutí 5 let od právní moci rozhodnutí o splnění oddlužení a tedy po výmazu dlužníka z registru.
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce