Podnikání v insolvenci

PoradnaPodnikání v insolvenci
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobrý den, s manželem máme insolvenci schválenou 8/2021, manžel je v ID 3. stupně, já jsem zaměstnaná na HPP a ráda bych si jako vedlejší činnost rozjela podnikání. Přemýšlím o možnosti OSVČ i s.r.o., jako jednatel. Chtěla bych se zeptat, jak to pak funguje se srážkami, když bych měla OSVČ a platila paušální daň nebo jako v pozici jednatele? Ještě podotknu, že ač nemusíme splnit hranici 30% za 5 let, srážky z mého platu jsou vyšší, tudíž víme a chceme, aby byla hranice 30% za 5 let splněna a my tím měli určitou jistotu osvobození. Děkuji za odpověď. 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

Dobrý den, insolvenční zákon neomezuje dlužníka v jeho rozhodnutí začít během trvání schváleného oddlužení podnikat, tedy začít vykonávat výdělečnou činnost jako OSVČ či začít vykonávat funkci statutární orgánu v korporaci (jednatel, člen představenstva atd.). Pokud tedy budete splňovat podmínky stanovené příslušnými právními předpisy pro konkrétní předmět podnikání (resp. živnost), můžete začít vykonávat činnost jako OSVČ. Jestliže se tak rozhodnete, je nezbytné o této skutečnosti informovat insolvenčního správce a insolvenční soud, a to zejména  s ohledem na skutečnost, že se dostanete do režimu splátkového kalendáře fyzické osoby - podnikatele dle ust. § 398b IZ. Zahájením podnikatelské činnosti začínají pro dlužníka i IS platit jiná, IZ stanovená pravidla pro provádění srážek pro oddlužení. Nově budete měsíčně splácet nezajištěným věřitelům z Vašeho příjmu z podnikání nevratnou částku, která je IZ označována jako "zálohová splátka". Ta se určuje z jedné dvanáctiny zjištěného zisku dlužníka za poslední zdaňovací období podle zvláštního zákona. Vzhledem ke skutečnosti, že ve Vašem případě nebude možné postupovat tímto způsobem, neboť budete teprve jako OSVČ začínat, bude použita určitá fikce upravená v ust. § 398b odst. 5 IZ a zálohová splátka bude stanovena z průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Vaše rozhodnutí o podnikání je tedy nezbytné řádně uvážit.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce