Předčasné ukončení insolvence

PoradnaPředčasné ukončení insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 1 měsíc

Dobrý den, chci se jen zeptat je mozné navrhnout soudu zadost o  předčasné ukončení insolvence po 36 měsíci ikdyz některé splátky nebyly poslány v ten daný měsíc popřípadě v dalším měsíci bylo posláno třeba dvojnásobek. Nebo jak moc je soud benevolentní nebo přísný a takových případech? Z 220 tisíc mám zaplaceno 190 tisíc. Otázka zní jestli teda zkusit poslat zadost na soud nebo ne dekuji za odpověď 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 měsíc

Dobrý den,
k Vašemu dotazu uvádím, že insolvenční zákon v § 412a odst. 1 výslovně stanoví, že oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno, jestliže dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek. Pokud tedy nemáte zajištěného věřitele (jehož pohledávka by byla zajištěna zástavním právem apod.) je možné insolvenční soud o rozhodnutí o splnění oddlužení a osvobození od placení pohledávek úspěšně žádat. Takovýto postup lze označit ve vašem případě za žádoucí vzhledem k míře uspokojení věřitelů, kterou jste uvedl. Tedy pokud jste v době 3 let po schválení oddlužení splatil 60 % pohledávek (a více), pak soud bez ohledu na to, zda jste v některých měsících uhradil více a jiných méně, s největší pravděpodobností vydá rozhodnutí o splnění oddlužení.
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce