Přihlášení podmíněné pohledávky

PoradnaPřihlášení podmíněné pohledávky
Tazatel se zeptal(a) před 2 roky

Dobrý den,
momentálně řeším jednu zapeklitou záležitost. Jde o to, že došlo k zániku mé pohledávky započtením, ovšem získal jsem informaci, že dlužník hodlá započtení zpochybnit a zároveň u něj bude zahájeno insolvenční řízení.
Jde mi o to, že pokud by došlo k rozhodnutí o neplatnosti započtení, tak by pohledávka z právního hlediska byla považována za existující po celou dobu – ačkoliv nyní neexistuje.
Problém je v tom, že v době kdy by bylo rozhodnuto o neplatnosti započtení, by již pravděpodobně uplynula lhůta pro přihlášení pohledávky v insovelnčním řízení a pohledávka by se tak stala nedobytná.
Můj dotaz zní jak v takové věci postupovat? Zda pohledávku uplatnit jako podmíňenou (neplatnost započtení by byla podmínka rezolutivní či suspenzivní? ) Popř. existuje jiná možnost jak poté takovou pohledávku vymáhat? 
S přáním příjemného dne a předem děkuji za odpověď
Čech

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 roky

Dobrý den, předně je třeba uvést, že dovolání se neúčinnosti právních úkonů je v dispozici IS a nikoliv dlužníka. V souvislosti se započtením, které zmiňujete, je nezbytné si uvědomit, že proti pohledávce na vydání dlužníkova plnění z neúčinného právního úkonu do majetkové podstaty není započtení přípustné (srov. § 238 IZ). Odpověď na Vaši otázku, jak postupovat je závislá na právním hodnocení oprávněnosti započtení. Jestliže započtení proběhlo právně v pořádku, bude Vám dána možnost se bránit proti úkonu IS, jímž bude toto započtení zpochybněno, a to v rámci incidenčního sporu. Je-li Vaše pohledávka, resp. byla-li Vaše pohledávka oprávněná, lze doporučit ji přihlásit (podmíněně).
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce