Rozděleni insolvence

PoradnaRozděleni insolvence
Tazatel se zeptal(a) před 1 měsíc

Dobrý den. V únoru 22 jsme uzavřeli manželství,oba nebyly před manželstvím dluhy ,po uzavření manželství jsme žádaly o insolvenci insolvence byla schválena 6/2022..v říjnu 2023 jsme se rozvedly..je možnost nějakým způsobem, rozdělit dluhy v insolvenci po rozvodu?  A kdy případně můžeme požádat o odpuštění zbytku dluhu? Děkuji 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 měsíc

Dobrý den,
v této věci uvádím, že ust. §394a odst. 3 InsZ stanoví, že manželé, kteří podali návrh na povolení oddlužení společně, mají po dobu trvání ins. řízení postavení nerozlučných společníků a považují se za jednoho dlužníka. Insolvenční řízení trvá až do právní moci rozhodnutí soudu o splnění oddlužení v souladu s ust. § 413 odst. 1 InsZ. Jinými slovy jsou manželé, kteří společně podali návrh na povolení oddlužení, považováni z pohledu ins. práva za jednoho dlužníka a to až do skončení ins. řízení. Zákon k tomuto konstruuje právní fikci.
Co se žádosti o osvobození od placení dalších dluhů týče, je třeba vynaložit veškeré úsilí, které je možné po dlužníkovi požadovat, ten musí vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a další povinnosti stanovené mj. v § 412 InsZ. Osvobození od placení dluhů pak lze přiznat a) při splacení  všech dluhů nezajištěným věřitelům nebo b) při splacení 60 % dluhů nezajištěným věřitelům do 3 let od schválení oddlužení nebo c) po 5 letech od schválení oddlužení při splacení 30 % dluhů nezajištěným věřitelům (srov. § 412a odst. 1 InsZ).
S pozdravem
JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce