Úrazové pojištění – výplata peněz

PoradnaÚrazové pojištění – výplata peněz
Tazatel se zeptal(a) před 4 týdny

Dobrý den,
mám dotaz, můj táta je s mámou v insolvenčním řízení a táta vypomáhal známemu na střeše a způsobil si úraz. Byl 14 dní hospitalizován. Oba jsou v důchodu. 
Táta má úrazové pojištění a vlastník domu, kde vypomáhal také.
V případě, že táta nahlásí pojistnou událost, musí tyto příjmy z úrazového pojištění odevzdat v rámci Insolvenčního řízení  jeho správci? Nebo si může prostředky ponechat jako bolestné a na rehabilitaci/náklady s léčbou atd.
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem
Karel Rozkošný

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 4 týdny

Dobrý den, 
pojistné plnění, které představuje bolestné či náklady na léčení nepatří do okruhu jiných příjmů, které lze postihnout dle § 299 o.s.ř. srážkami ze mzdy. Toto odškodnění nepředstavuje ani mimořádný příjem ve smyslu § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona, jež by dlužník měl vydat insolvenčnímu správci. Uvedené odškodnění představuje fakticky náhradu nemajetkové újmy, která dlužníku byla způsobena uvedeným úrazem.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce