Vymáhání pohledávky nepřihlášeným věřitelem

PoradnaVymáhání pohledávky nepřihlášeným věřitelem
Pavel M. se zeptal(a) před 8 měsíci

Dobrý den, v návrhu na povolení oddlužení jsem neúmyslně neuvedl jednoho věřitele z doby pár měsíců před podáním žádosti (pohledávka po splatnosti). V době, kdy probíhalo přihlašování pohledávek jsem věřitele o probíhajícím insolvenčním řízení informoval emailem. Věřitel si pohledávku nepřihlásil (5000 kč).Může věřitel pohledávku vymáhat (např. Exekucne) po skončení úspěšné insolvence? V paragrafu 414/2 ins. Zákona se uvádí, že osvobození od placení pohledávek se vztahuje i na věřitelé, kteří své pohledávky nepřihlásili ač tak učinit měli…nevim jal si to vyložit?Je možno nějakým způsobem případně tuto mou chybu napravit? Nechci po insolvenci začínat tím, že bych měl hned další pohledávky. Mnohokrát děkuji za radu

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 8 měsíci

Dobrý den, pokud splníte podmínky Vašeho oddlužení a soud rozhodne o splnění oddlužení, tak s tímto rozhodnutím spojí insolvenční soud i rozhodnutí, jímž Vás osvobodí od placení pohledávek (srov. § 414 IZ). Toto osvobození se bude vztahovat i na věřitele, kteří své pohledávky do IŘ nepřihlásili, ač tak měli učinit. Osvobození se tedy bude vztahovat i na pohledávku 5.000,-Kč.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce