Výpoveď zaměstnance při insolvenci zaměstnavatele

PoradnaVýpoveď zaměstnance při insolvenci zaměstnavatele
Tazatel se zeptal(a) před 2 týdny

Dobrý den, zaměstnavatel je v insolvenci, na dotaz insolvenčnímu správci, kdy bude dávat výpovědi, jsem obdržel odpověď, že zatím ne, až bude firma v konkurzu. Zaměstnavatel mi zatím dluží jednu mzdu. Můj dotaz zní: Pokud dám teď výpověď mám nárok na odstupné? Děkuji.

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 2 týdny

Dobrý den, ustanovení zákoníku práce platí i v prostředí insolvenčního řízení. Odstupné je upraveno konkrétně v ust. § 67 ZP. Podle tohoto zákonného ustanovení platí, že zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) ZP nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné. Pokud podáte výpověď Vy, tak nárok na odstupné mít nebudete.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce