Založení živnosti v insolvenci

PoradnaZaložení živnosti v insolvenci
Tazatel se zeptal(a) před 6 měsíců

Dobrý den,
mate prosím někdo zkušenosti s podnikáním v insolvenci? Jednoduše řečeno platím insolvenci přes rok, ze zdravotních důvodu jsem musel zaměstnání po x letech opustit a jsem na úřadu práce. Tento měsíc jsem dostal příspěvek poslední. Kvůli zranění ted nemuzu minimálně půl roku chodit, pohovory atd.
Sice je hodně homeoffice, ale až po zauceni a já nikam docházet nemohu. Ted nebude z čeho insolvenci platit.
Co zvládam nejvíc je tvorba webu, správa serveru, PPC reklamy a vše kolem e-shopu.
Napadlo me založit si OSVČ. Podle zákona to není prý problém , nějaké zakázky domluvené už mam. Počítám s měsíčními odvody nejméně 6500 Kč.
Mate s tím někdo reálné zkušenosti? V insolvenci založit si OSVČ?

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 6 měsíců

V zásadě lze odpovědět krátce a to tak, že insolvenční zákon nezakazuje fyzickým osobám v oddlužení podnikat. Je tedy možné, za splnění podmínek stanovených živnostenským zákonem a příslušnými právními předpisy, podnikat na základě živnostenského oprávnění. Podle ust. § 421 odst. 2 občanského zákoníku se tak stanete podnikající fyzickou osobou, což bude mít důsledky podle § 398b insolvenčního zákona. Zejména je třeba zmínit, že Vám vznikne povinnost splácet nezajištěným věřitelům tzv. zálohovou splátku, kterou stanoví insolvenční soud, který musíte o svém podnikání informovat. Stejně tak je nezbytné informovat insolvenčního správce, který podá zprávu o Vašich očekávaných budoucích příjmech, na jejichž základě pak výše zálohové splátky bude soudem stanovena, přičemž pokud by takovýto postup možný nebyl, bude soud vycházet z průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí přechozího kalendářního roku a je tedy třeba zvážit, zda byste této povinnosti (platit zálohovou splátku) řádně dostál.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát a insolvenční správce