Započtení plnění přijaté v rámci insolvenčního řízení

PoradnaZapočtení plnění přijaté v rámci insolvenčního řízení
Gabriela P. Personál se zeptal(a) před 1 rokem

Dobrý den,
upravuje insolvenční zákon, jakým způsobem má věřitel započíst plnění, přijaté v rámci insolvenčního řízení, resp. v jakém pořadí umořuje pohledávku? V případě, že se přihlášená pohledávka skládá z jistiny, úroků z prodlení, zákonného úroku. Děkuji

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 1 rokem

Dobrý den, insolvenční zákon tuto problematiku neupravuje, ale naleznete ji v Občanském zákoníku a to konkrétně v ust. § 1932, které stanoví:
"Má-li dlužník plnit na jistinu, úroky a náklady spojené s uplatněním pohledávky, započte se plnění nejprve na náklady již určené, pak na úroky z prodlení, poté na úroky a nakonec na jistinu, ledaže dlužník projeví při plnění jinou vůli".

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce