Zpeněžení majetku

PoradnaZpeněžení majetku
Tazatel se zeptal(a) před 7 měsíců

Dobrý den, 
Obracím se na Vas a moc prosím o radu, jelikož jsem v zoufale situaci. Jsem již 3 roky jsem v insolvenci (forma splátkový kalendář se zpenezenim majetkové podstaty). Bohužel mi zemřela maminka a po ní jsem zdědila 1/6 nemovitosti, kde celý život bydlim se svými dětmi a tatínkem. Žádala jsem soud i pana spravce o chranene obydli dle výpočtu a odhadu nemovitosti, který nechal pan spravce udělat do něj spadam, ale bohužel bylo mi neakceptovano. Můj spravce chce zdedenou část nemovitosti zpeněžit. Kontaktovala jsem ho, ze bych mohla celou insolvenci  doplatit poskytnutym darem, rekl ze to nelze. Zajem o koupi tedy projevil tatinek, kde dle žádosti soud vyhověl, že může vlastnit nemovitost jako osoba blízká a zakoupit mimo drazbu. Kontaktovala jsem spravce a ten mi sdělil, že nemovitost půjde do aukce., přes to by tatinek rád celou insolvenci doplatil místo zpenezovani.  Snažila jsem se radit s různými právníky a bylo mi sděleno, že lze doplatit insolvenci darem aniž by musela být zpenezena nemovitost. Hodnota nemovitostí je 320 000 a insolvence cca 360 000, proto by bylo rozumné uhradit zbytek dluhu. Prosím je tato možnost reálná, lze v tomto případě poskytnutym darem doplatit zbytek dluhu, aniž by musela jít do aukce? Moc děkuji za odpověď 

1 Odpovědi
JUDr. Pavel Berger Personál odpověděl před 7 měsíců

Dobrý den, odpověď na položenou otázku lze nalézt v ust. § 412a odst. 1 IZ, které stanoví, že oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je splněno, jestliže
a) dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši,
b) dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek,
c) po dobu 5 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů; má se za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.
 
Pokud tedy splatíte nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši, tak nemusí proběhnout zpeněžení nemovitosti, neboť oddlužení bude splněno.
 
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce