InsolCentrum: Letos přibylo konkurzů živnostníků a občanů, ubylo jich u firem

Praha 4. října (ČTK) – Počet prohlášených konkurzů živnostníků a občanů v prvních třech čtvrtletích letošního roku proti stejnému loňskému období stoupl, naopak klesl počet insolvenčních návrhů, povolených oddlužení, prohlášených konkurzů firem i jejich reorganizací. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytla společnost InsolCentrum.

Počet konkurzů firem klesl do konce září o deset procent na 475. Reorganizací ubylo 38 procent na 13. U živnostníků stoupl počet konkurzů o 19 procent na 131, u občanů o více než 15 procent na 142. Počet insolvenčních návrhů se snížil o tři procenta na 16.072, počet oddlužení o pět procent na 14.455.

„Výkon tuzemské ekonomiky stále balancuje na hraně recese, nicméně se tento stav stále nepromítá do vyššího počtu insolvencí. Je však známo, že insolvence se projevují až s určitým časovým zpožděním od nástupu krize,“ uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá.

Z dlouhodobého hlediska se podle ní stále potvrzuje nízký počet insolvencí v ČR. Ve třetím čtvrtletí se snížil počet prohlášených insolvencí ve všech krajích napříč ČR. Mezičtvrtletně soudy povolily méně oddlužení, a to 4532 osobám.

Z firem zaměstnávající větší počet zaměstnanců byl ve třetím čtvrtletí podán insolvenční návrh na společnosti MSA a Studio Moderna. U krachu energetického holdingu situace zůstává pro věřitele stále nejistá.

Počet prohlášených konkurzů firem se ve třetím čtvrtletí výrazně nezměnil, bylo prohlášeno 143 konkurzů firem, o tři méně než v předešlém čtvrtletí. Nejvíce firem v nově prohlášených konkurzech podnikalo ve velkoobchodu, maloobchodu a opravě a údržbě motorových vozidel, a to 36. Ve zpracovatelském průmyslu jich bylo 24 a v činnostech u nemovitostí 21. Zajímavostí jsou dvě firmy s větším počtem zaměstnanců, které působily ve zpracování a konzervování masa a výrobě masných výrobků. Šlo o firmy Masoprodej a Uzeniny z komína.

Ve třetím čtvrtletí 2023 soudy povolily dvě reorganizace. První se týkala Hotelu Karolína v Harrachově, kde nastaly problémy z důvodu pozastavení financování na přístavbu a stavební úpravy areálu hotelu. Druhým subjektem je společnost Manta Commodities SE, která se zabývá obchodem s elektřinou a plynem. Do problémů se dostala v souvislosti s energetickou krizí.

fd ptd