Insolvenční správce PSJ už prodal větší část majetku firmy

Jihlava 18. února (ČTK) – Insolvenční správce jihlavské stavební firmy PSJ už prodal větší část jejích nemovitostí. Firma PSJ skončila v úpadku kvůli dluhům, loni v dubnu ji věřitelé poslali do konkurzu. Majetek společnosti byl následně oceněn na 685 milionů korun. Z něj insolvenční správce David Jánošík do konce loňska podle zprávy zveřejněné v insolvenčním rejstříku získal 146,5 milionu korun. Jak dnes řekl ČTK, další prodeje v té době ještě nebyly uzavřené.

Uznané pohledávky za firmou PSJ se podle Jánošíka pohybují okolo dvou miliard korun. Zároveň probíhá řada incidenčních sporů týkajících se i pravosti a výše dalších pohledávek.

„Insolvenční řízení je v běhu, zpeněžování je v plném proudu,“ řekl dnes Jánošík k aktuálnímu stavu. Dodal, že prodané jsou téměř všechny nemovitosti firmy PSJ a skoro všechny její movité věci. Konec insolvenčního řízení je podle něj přesto zatím v nedohlednu, kromě neukončených incidenčních sporů například i kvůli vymáhání řady pohledávek firmy PSJ.

Akciová společnost PSJ patřila mezi významné tuzemské stavební podniky, zabývala se generálními dodávkami staveb. V roce 2017 měla obrat skoro čtyři miliardy korun a zaměstnávala přes 300 lidí. Insolvenční návrh na sebe podala sama v roce 2018 kvůli platební neschopnosti. Finanční ztráty podle tehdejšího vyjádření vedení firma utrpěla na zakázkách v Rusku i v tuzemsku a nenašla vhodného finančního partnera. Věřitelé loni zjara přihlásili u soudu pohledávky za víc než osm miliard.

Největší položkou majetkové podstaty firmy PSJ je podle aktuálně zveřejněné zprávy soubor pohledávek tohoto dlužníka. Oceněné byly na 272,8 milionu korun. Zůstatky na bankovních účtech PSJ byly přes 84 milionů korun. Mezi další velké položky patří například sídlo firmy v jihlavské Jiráskově ulici s pozemky.

Mezi majetkem, který už byl na konci minulého roku prodaný, byl například podíl ve firmě Teniscentrum Jihlava, a to za 850.000 korun. V této společnosti, v níž má majoritu město Jihlava, převzala 42,31 procenta akcií po PSJ firma GST sport.

vst sd