MfD: Vrchní soud potvrdil konkurz na Moravia Industry

Olomouc 22. července (ČTK) – Prohlášení konkurzu na majetek společnosti Moravia Industry je pravomocné. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který potvrdil loňské rozhodnutí ostravského krajského soudu. Zamítl tak odvolání společnosti, která se prohlášení konkurzu bránila, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Moravia Industry v roce 2017 koupila závod Hard Jeseník, ale výrobu montovaných hal neobnovila a zaměstnancům dala výpovědi. Insolvenční návrh podal předloni v únoru jeden z bývalých zaměstnanců Hardu kvůli nezaplacené mzdě a odstupnému.

Podle soudce krajského soudu Viktora Břesky má Moravia Industry pohledávky po lhůtě splatnosti a není schopna své finanční závazky plnit. Rozhodl proto v prosinci o úpadku firmy a jeho řešení formou konkurzu. Moravia Industry totiž nepředložila schválený reorganizační plán. S rozhodnutím soudu se ztotožnil i Vrchní soud. Stejně jako krajský soudce potvrdil místní příslušnost českých soudů i s ohledem na to, že veškeré ekonomické aktivity firmy se odehrávaly v České republice. Vrchní soud také nepřistoupil na argumentaci společnosti, že má dostatečný majetek na uhrazení závazků, uvedla MfD.

Aktivitami společnosti se od roku 2018 zabývá policie; prověřuje, co se v Hardu dělo a vyšetřuje, zda Moravia Industry svým jednáním nepoškozovala věřitele. Rozhodnutí vrchního soudu je pro orgány činné v trestním řízení pomocí, uvedla MfD. „Pro nás je to významné v tom, že bylo sporné, zda jsou věřitelé věřiteli, jelikož dlužník popíral jejich pohledávky,“ řekl deníku dozorující státní zástupce Tomáš Palčo. S prohlášením úpadku a konkurzu firmy byla totiž naplněna jedna z podmínek, že Moravia Industry měla závazky větší než vlastní majetek.

Do insolvenčního řízení s Moravia Industry bylo přihlášeno 52 pohledávek. Značnou část tvoří nároky zaměstnanců. Úřad práce vyčíslil své celkové pohledávky na 9,5 milionu korun. Mezi věřiteli je i firma Vítkovice, která Moravia Industry haly v Jeseníku pronajala, a tvrdí, že nedostala zaplaceno.

Moravia Industry vznikla na podzim 2017 jen 11 dní předtím, než koupila výrobní zázemí Hardu. Jesenický závod byl do té doby součástí ostravské firmy Vítkovice Power Engineering (VPE), jež skončila v konkurzu a insolvenční správce její majetek rozprodával.

Většina ze 130 zaměstnanců závodu Hard už v té době byla ve výpovědní lhůtě, výpovědi dostali v září 2017 od insolvenčního správce VPE. Moravia Industry tyto výpovědi prohlásila za neplatné. Některým zaměstnancům ale pak sama dala okamžité výpovědi za údajné hrubé porušení pracovních povinností. Zaměstnanci podali žaloby a soud v Jeseníku už některé tyto výpovědi označil za neplatné. Vinu za situaci dává Moravia Industry Vítkovicím kvůli sporům o areál, ve kterém Hard působil.

ftv hj