Počet prohlášených konkurzů firem letos v Česku klesl o šest procent na 178

Praha 4. dubna (ČTK) – Počet nově prohlášených konkurzů firem v ČR v prvním čtvrtletí činil 178, byl tak o šest procent nižší než ve stejném období loni. Nejvíce šlo o firmy podnikající ve velkoobchodu, maloobchodu, opravách motorových vozidel, zpracovatelském průmyslu a profesních, vědeckých a technických činnostech. ČTK o tom dnes informovala analytická společnost InsolCentrum.

„Stav insolvencí v prvním čtvrtletí 2022 lze charakterizovat jako klid před bouří. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze očekávat rekordy v počtech insolvenčních řízení. Kdy a v jak vysoké míře se tak stane, závisí na vývoji válečného konfliktu na Ukrajině a jeho dopadu do české i světové ekonomiky,“ uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá.

Počet povolených reorganizací se do konce března zdvojnásobil na čtyři. „Vzhledem k tomu, že v letech 2020 a 2021 byl počet reorganizací nejmenší od roku 2009, můžeme sledovat návrat k trendům předcovidových let,“ podotkla Veselá. Moratoria byla letos vyhlášena čtyři. V předcovidovém období se jejich počet pohyboval mezi dvěma a 18 ročně. Zvýšený počet moratorií podle Veselé signalizuje, že se v ekonomice něco děje, první kvartál 2022 tomuto předpokladu tedy nenasvědčuje.

Podle analytiků InsolCentra zažívala ČR ve druhé dekádě tohoto století dobré ekonomické období provázené nízkým počtem insolvenčních řízení. V letech 2020 a 2021 také byly zmrazeny insolvencí v důsledku finančních injekcí ze strany státu i legislativních ochranářských opatření Lex covid. „Všechny okolnosti neodvratně povedou k významnému nárůstu počtů oddluženíkonkurzů i reorganizací,“ dodala Veselá.

Řešení úpadku je u právnických osob možné konkurzem, nebo reorganizacíKonkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

InsolCentrum je analytická společnost, která se dlouhodobě věnuje zpracování a analýze insolvenčních a souvisejících ekonomických, demografických a sociologických dat.

fd rdo