Počet prohlášených konkurzů firem loni v Česku stoupl o 18 procent na 724

Praha 5. ledna (ČTK) – Počet nově prohlášených konkurzů firem v ČR v roce 2021 činil 724, byl tak o 18 procent vyšší než v roce 2020. Předloni ale bylo prohlášeno nejméně konkurzů firem za deset let. ČTK o tom dnes informovala analytická společnost InsolCentrum.

Počet aktuálně běžících konkurzů firem dosáhl koncem roku 2021 v porovnání s posledními deseti lety historického minima. Ke konci prosince loňského roku bylo 2800 konkurzních řízení firem, což je 0,6 procenta z celkového počtu aktivních firem v ČR, uvedla firma.

„Rok 2021 byl zamrznutým rokem s nízkým počtem insolvencí. Jde o klid před bouří dopadu ekonomické krize.“ uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá. Nízké počty konkurzů firem v roce 2021, a to jak již běžících, tak nově prohlášených, podle ní odrážejí dobrý stav české ekonomiky z předcházejících let.

„V období let 2020 a 2021 finanční kondici firem podpořila protipandemická vládní opatření. Navíc zákony ‚lex covid‘ omezily možnosti podávání návrhů na insolvence,“ upozornila Veselá. Rok 2021 byl pro právnické osoby krizovější, a to především příchodem nemoci covid-19, kdy nemoc zažila vrchol v průběhu roku 2020. Začalo zavírání podniků, omezené provozy, zavírání hranic apod. Společnosti začaly přežívat především díky rezervám, které vytvořily v letech minulých,“ doplnil ředitel divize pro korporátní financování společnosti CFIG Credit Matěj Junek. CFIG pomáhá firmám při řešení insolvencí.

Dosavadní data insolvencí firem podle Veselé připomínají vývoj po minulé finanční krizi z let 2008 a 2009. „Vrchol počtu prohlášených konkurzů firem jsme zaznamenali v ČR až v roce 2013. Bude-li se historie opakovat, pak můžeme očekávat postupné nárůsty konkurzů firem s vrcholy v roce 2023 či 2024,“ odhadla.

Řešení úpadku je u právnických osob možné konkurzem, nebo reorganizacíKonkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

InsolCentrum je analytická společnost, která se dlouhodobě věnuje zpracování a analýze insolvenčních a souvisejících ekonomických, demografických a sociologických dat.

fd rdo mha