Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ

Praha 26. srpna (ČTK) – Pražský městský soud dnes prohlásil konkurz na Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách nařídil na 6. října, následovat bude ten den i schůze věřitelů. Insolvenční správkyní zůstala rozhodnutím soudu Jiřina Lužová. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V konkurzu se rozprodává majetek dlužníka a výtěžek se rozděluje mezi jeho věřitele.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ koncem července. Žádost o insolvenci na sebe podala sama banka. Ke konci června měla desítky tisíc věřitelů, vůči nimž evidovala závazky za 61,762 miliardy korun. Banka je v platební neschopnosti a podle červnových údajů měla závazky, které jsou více než 30 dnů po lhůtě splatnosti, za 42,3 miliardy korun.

Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Nominální hodnota majetku banky je přibližně 61,6 miliardy korun. Nejhodnotnějším aktivem Sberbank jsou podle zprávy insolvenční správkyně úvěrové pohledávky. Celkem je to přes 49.000 úvěrů v přibližné účetní hodnotě převyšující 51 miliard korun.

„Pád takto velké banky se v ČR řeší poprvé od přijetí nové právní úpravy. Neexistuje sjednocená soudní praxe a logicky se zatím liší některé názory na správný postup. Důležité bude sledovat a vyhodnocovat kroky insolvenčního soudu a podle toho jednat,“ řekl ČTK expert a insolvenční správce Michal Žižlavský. Pokud pohledávka vyplývá z účetnictví Sberbank, teoreticky by se měla považovat za přihlášenou do insolvenčního řízení.

„Je zde ovšem několik silných ‚ale‘. Insolvenční správkyně Sberbank sama upozornila na to, že může mít problém s přístupem k bankovním systémům z důvodu ztráty licencí,“ uvedl Žižlavský. To by podle něj mohlo znamenat, že bude mít problém správně identifikovat pohledávku z vlastních evidencí Sberbank. I když ale správkyně bude mít přístup k bankovním systémům, stejně nemusí některé pohledávky vyplývat z účetnictví, typicky nároky na úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo pohledávky, které Sberbank rozporuje, podotkl.

Ve Sberbank CZ uvízly peníze některým městům a krajům. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun, Pardubický kraj podle Mladé fronty Dnes přihlásil u banky pohledávky za více než 53 milionů korun. Svitavy měly u Sberbank CZ uloženo 72 milionů korun, Chrudim 26 milionů korun.

Sberbank CZ vlastní přes rakouskou firmu Sberbank Europe největší ruská banka Sberbank, na kterou letos Evropská unie uvalila sankce po útoku Ruska na Ukrajinu. Podle Finančního analytického úřadu (FAÚ), který spadá pod ministerstvo financí, sice ruská Sberbank českou Sberbank CZ formálně vlastní, ale neovládá ji. Majetek české banky proto nepodléhá protiruským sankcím.

dvd fd snm