S protiprávní exekucí může lidem pomoci Člověk v tísni

Praha 14. prosince (ČTK) – Lidé, kteří čelí následkům nezákonných exekucí, se mohou obrátit na neziskovou organizaci Člověk v tísni. Mohou se s její pomocí domoci nejen zastavení protiprávní exekuce, ale i vymožení již zaplacených peněz. Novinářům to dnes řekl vedoucí dluhového poradenství společnosti Danilel Hůle.

Organizace Člověk v Tísni podle Hůleho poté, co jí dlužník sdělí informace o pohledávce, udělá základní analýzu. „Na helplince 770 600 800 mu pak budeme schopni říct, jestli to byla exekuce, která je potenciálně nezákonná a jestli je tam možné vymáhat nějaké plnění,“ uvedl vedoucí dluhového poradenství.

Společnost poté řeší situaci několika způsoby. „Pokud exekuce nadále běží, je potřeba ji nejprve zastavit a pak se domáhat takzvaného bezdůvodného obohacení,“ uvedl Hůle. Jeden z klientů organizace a projektu Exekutor má smůlu.cz, který za půjčku 50.000 korun splatil desetinásobek částky, se tak podle advokáta Petra Němce domohl 400.000 korun zpět.

Bránit se ale může i člověk, který už celou částku splatil. „Je možné navrhnout zastavit i již ukončenou exekuci,“ uvedl Hůle. Pokud je splacená částka mnohonásobně vyšší než částka poskytnutá věřitelem, opět ji lze soudně vymoci. Riziko, že se klient peněz nedomůže je podle něj velmi malé. „My jsme dnes již schopni říci, u kterých případů ta pravděpodobnost úspěchu je třeba 96 procent,“ prohlásil vedoucí dluhového poradenství.

Na začátku července mělo exekuce 660.177 lidí. Loni exekutorská komora evidovala zhruba o 6200 zadlužených víc, celkem asi 698.000. Podle vedení komory je za poklesem zastavování bagatelních exekucí s nízkými částkami. Nejvíc osob s exekučními řízením bylo v roce 2017, a to celkem 863.000. Od té doby počet do loňska klesal.

Exekucí se vedlo letos na začátku druhého pololetí bezmála 4,08 milionu. Loni jich bylo 4,03 milionu, tedy o 48.600 méně. Dosud nejvyšší počet zaznamenala komora v roce 2018, a to 4,68 milionu řízení.

Údaje o exekucích začaly před několika lety sledovat a analyzovat neziskové organizace ve svém projektu Mapa exekucí. Upozorňovaly na problém předlužení a jeho dopady na zaměstnanost, vzdělávání, životní úroveň regionů i hlasování ve volbách. S komorou se pak na poskytování údajů ale nedohodly. Exekutoři začali část dat zveřejňovat sami.

Podle Mapy exekucí bylo loni v Česku v exekucích 7,6 procenta obyvatel. Loni se po zadlužených vymáhalo kolem 620 miliard korun.

ado rot