Sněmovní právní výbor pošesté přerušil jednání o zkrácení doby oddlužení

Praha 14. února (ČTK) – Sněmovní ústavně-právní výbor pošesté přerušil projednávání vládního návrhu na zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Debatu dnes poslanci nevedli, k novele insolvenčního zákona se vrátí na příští schůzi patrně v polovině března. V koalici se nadále jedná o pozměňovacích návrzích, vyplynulo z vyjádření Michala Fraňka z ministerstva spravedlnosti. Právní výbor se zabývá oddlužovací novelou od loňského září.

Navrhované změny insolvenčního zákona vycházejí z evropské směrnice, která předpokládá tříletou dobu oddlužení jen pro podnikatele. Vláda se v programu zavázala k tomu, že ji vztáhne na všechny dlužníky, tedy i na spotřebitele. Zástupci opozičního hnutí ANO tvrdí, že novela v předložené podobě zhorší postavení poctivých věřitelů a dopadne na takzvané nedobrovolné věřitele, tedy zejména na společenství vlastníků jednotek a bytová družstva.

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadkuInsolvenční novela má podle ministerstva spravedlnosti zajistit to, aby lidé v úpadku získali druhou šanci spočívající v možnosti rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky.

Nyní jsou možnosti oddlužení prakticky dvě. Základní předpokládá, že lidé uhradí za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud zaplatí méně, o jejich oddlužení na konci procesu rozhoduje soud. Ve druhé variantě musejí lidé uhradit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Senioři, zdravotně postižení lidé a lidé s dluhy z dětství mají zvýhodněný režim.

Novela zavádí tříletý proces oddlužení. Osvobození od placení zbývajících dluhů by nově nebylo podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Povinnosti by dlužník splnil, pokud by „dosáhl předpokládané míry uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů určené insolvenčním soudem v rozhodnutí o schválení oddlužení„.

Pro řádné plnění povinností by dlužník musel při plnění splátkového kalendáře plně využívat možnosti svých příjmů a dosahovat odpovídající mzdy, nebo jiného příjmu. Nesměl by uměle své příjmy snižovat. Předpokladem povolení oddlužení by zůstala podmínka, že ostatní věřitelé obdrží alespoň tolik, kolik zpravidla při plnění splátkového kalendáře obdrží insolvenční správce za svou činnost.

Předloha podle zdůvodnění zakotvuje přísnější požadavky na řádné plnění povinností dlužníka i na dohled ze strany insolvenčního správce tak, aby dlužník splatil dluhy v nejvyšší reálně dosažitelné míře. Podmínky pro dlužníky by mohla koalice pozměňovacím návrhem ještě zpřísnit. Poslankyně ANO Helena Válková už připravila pozměňovací návrh, který by dobu oddlužení zkrátil na tři roky jen pro podnikatele. Taková úprava vzhledem k programu vlády pravděpodobně neuspěje.

mbc rot