Soud vyhlásil mimořádné moratorium pro Firo-tour

Praha 28. srpna (ČTK) – Městský soud v Praze dnes vyhověl žádosti cestovní kanceláře Firo-tour a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli dopadům koronaviru. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Upozornil na to server Seznam Zprávy. Cestovní kancelář má podle něj nyní v zahraničí kolem tisícovky klientů. Situace se jich podle mluvčí firmy Lucie Frnochové nedotkne a kancelář je v plánovaném termínu dopraví do Česka.

„Vlivem pandemie COVID-19 došlo k poklesu prodeje zájezdů a souvisejících služeb zhruba na deset procent loňských ukazatelů,“ uvedla firma mimo jiné v žádosti o moratorium.

Díky moratoriu nemohou věřitelé po dlužníkovi žádat splácení jeho dluhů. Podle zákona trvá moratorium tři měsíce, cílem je vyhnout se konkurzu nebo jinému řešení insolvence. Moratorium je jedním z opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru. Po třech měsících ho soud může prodloužit o další tři měsíce. „Předpokládáme, že nám budou stačit soudem poskytnuté tři měsíce,“ řekla serveru Seznam Zprávy Frnochová. Kancelář nyní podle žádosti jedná s bankami.

Firo-tour provedla stejný krok jako tento týden České aerolinie a Smartwings. Soud jim vyhověl s moratoriem ve čtvrtek.

sos snm