Vláda vstoupí do řízení u ÚS, chce zabránit zrušení části insolvenčního zákona

Praha 27. září (ČTK) – Vláda vstoupí do řízení u Ústavního soudu, ve kterém Krajský soud v Hradci Králové navrhuje zrušení části insolvenčního zákona. Kabinet o tom rozhodl na dnešním zasedání, vyplývá z výsledků zveřejněných na webu Strakovy akademie. Podle návrhu příslušné ustanovení krátí řadové věřitele dlužníka v insolvenci na úkor státu.

Podle královéhradeckého soudu je v rozporu s ústavním pořádkem ustanovení, které přeměňuje pohledávku smluvního partnera dlužníka v úpadku, plátce DPH, na pohledávku státu s přednostním pořadím. „Takto se umenšuje ta část majetkové podstaty, z níž mají být v insolvenčním řízení následně uspokojováni ‚řadoví‘ věřitelé,“ stojí v návrhu.

Tito věřitelé jsou pak podle návrhu kráceni na svém právu vlastnit majetek, a to ve prospěch státu. „Stát nepřebírá daňovou pohledávku od původního věřitele, ale na základě pravidla, které sám vytvořil, se posouvá do výhodnějšího postavení věřitele s přednostním právem na uspokojení,“ tvrdí navrhovatel.

K návrhu na vstup do řízení se vyjádřila dvě ministerstva, přičemž ministerstvo spravedlnosti označilo za rozhodující stanovisko ministerstva financí. Úřad ministra Zbyňka Stanjury (ODS) pak doporučil, aby vláda do řízení vstoupila a usilovala o to, aby Ústavní soud návrh zamítl. Kabinet se dnes s tímto stanoviskem ztotožnil.

jzf snm