Ministerstvo chce umožnit videokonference insolvenčního správce a dlužníka

Praha 19. července (ČTK) – Ministerstvo spravedlnosti chce v budoucnu umožnit, aby spolu insolvenční správci a dlužníci mohli jednat on-line prostřednictvím videokonference. V tiskové zprávě dnes uvedlo, že bude iniciovat legislativní změnu insolvenčního zákona, která stanoví podmínky takového jednání.

Nová úprava se má týkat tzv. přezkumného jednání v oddlužení. Videokonference by mohla nahradit osobní jednání s dlužníkem, při kterém správce zjišťuje stanovisko dlužníka k přezkoumávaným pohledávkám.

Možnost konat jednání prostřednictvím videokonference začaly v době pandemie koronaviru více využívat soudy, což jim umožnil občanský soudní řád. Insolvenčním správcům ale současná podoba insolvenčního zákona obdobnou možnost podle výkladu ministerstva nedává a vyžaduje u jednání osobní přítomnost jak dlužníka, tak správce.

„Ministerstvo spravedlnosti v tomto ohledu považuje insolvenční zákon za omezující, neboť videokonference v případě osobního jednání s dlužníkem může zefektivnit průběh insolvenčního řízení nejen za mimořádných situací, jako je současná pandemie, ale je i v souladu s trendem elektronizace justice, který ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě podporuje,“ napsal úřad.

Videokonference začaly v období pandemie kromě soudů více využívat i věznice. Vězni se mohli na dálku spojit se svými advokáty i s probačními úředníky, v době zákazu návštěv byli přes internet v kontaktu s rodinami.

tep jw