Svaz měst či bytových družstev nesouhlasí s navrhovaným zkrácením oddlužení

Praha 20. března (ČTK) – Zástupci Svazu měst a obcí (SMO), Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a InsolCentra nesouhlasí s navrhovanou podobou insolvenční novely, která má zkrátit oddlužovací proces z pěti na tři roky. Staví se proti zmírňování podmínek pro dlužníky. Podle nich by po přijetí nových pravidel věřitelé mohli přijít o miliardy korun. Představitelé organizací to řekli dnes v Praze na tiskové konferenci. Zkrácení a usnadnění insolvence naopak podporují organizace na pomoc lidem v nouzi a pro prevenci dluhů.

Proces oddlužení trvá v ČR pět let, u seniorů tři roky. Pokud se za tu dobu nepodaří splatit 30 procent dluhu, rozhoduje soud. Novela přenáší do legislativy evropskou směrnici o oddlužení se zkrácením lhůty na tři roky. Předpis EU se týká živnostníků a drobných podnikatelů. Česko mělo pravidla zavést do praxe původně do poloviny loňského července, hrozí proto sankce. Na konci ledna bylo podle exekutorské komory v ČR přes 4,1 milionu exekucí. Mělo je 672.400 dlužníků, z nich kolem 166.000 mělo deset a víc řízení najednou. O oddlužení loni podle údajů Institutu prevence a řešení předlužení požádalo 19.200 lidí. Snížení počtu osob v exekucích doporučila i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle ní tak víc lidí začne oficiálně pracovat a platit daně a odvody. Vláda v programovém prohlášení slibuje řešení situace lidí v exekucích a zkrácení insolvenčního řízení na tři roky.

„Nemůžeme se ztotožnit s myšlenkou, že bychom měli poskytovat bydlení lidem, kteří za ně neplatí. Dluhy musí pak uhradit jejich sousedé,“ uvedl předseda SČMBD Jan Vysloužil. Podle něj by se tak členové společenství vlastníků stali „rukojmími dlužníků“ a sami by se kvůli dorovnání pohledávek za neplatiče mohli dostat do potíží. „Nezpochybňujeme pomoc státu, která by byla nabízena v případě problémů. Zpochybňujeme plošné odpouštění dluhů,“ dodal Vysloužil.

Podle ředitelky SMO Radky Vladykové obce vynakládají nemalé peníze na poradenství a další podporu. „Není na starostech, aby zkoumali, jestli má dlužník pátý úvěr, aby koupil luxusní dárky na Vánoce či letěl na dovolenou, aniž by měl potřebu dluhy splácet,“ řekla Vladyková.

Podle šéfky InsolCentra Jarmily Veselé by po zkrácení oddlužení z pěti na tři roky klesla návratnost dluhů z 30 procent na pět či šest procent. „Věřitelé přijdou o 100 miliard, z toho stát přijde o 15 miliard na zdravotním a sociálním pojištění a na daních,“ uvedla Veselá.

Ministerstvo spravedlnosti v podkladech k chystanému zákonu píše, že v ČR stále existují překážky, kvůli nimž může být oddlužovací proces pro některé lidi nedostupný. Na bariéry se před nedávnem zaměřil výzkum agentury PAQ Research pro RUBIKON Centrum, Institut prevence a řešení předlužení a Charitu ČR. Zapojilo se do něj 537 dlužníků s nesplatitelnými dluhy či s dluhy, u kterých nebylo do pěti let jisté vyrovnání. Respondenti zmiňovali nejasná kritéria pro rozhodování soudů, vyšší srážky v insolvenci než v exekuci či dobu oddlužení.

ktk mha