V prvním čtvrtletí přibyly insolvenční návrhy, oddlužení i konkurzy firem

Praha 2. dubna (ČTK) – V prvním čtvrtletí letošního roku proti předchozímu kvartálu mírně stoupl počet insolvenčních návrhů, povolených oddlužení i prohlášených konkurzů firem. Naopak klesly počty konkurzů občanů i živnostníků. Vyplývá to z předběžných statistik, které ČTK poskytla společnost InsolCentrum.

„InsolCentrum predikovala ke konci minulého roku pozvolný nárůst insolvencí v ČR, který poukazuje na ekonomickou situaci v zemi. Je nutné dodat, že i při zvýšení počtů jde z dlouhodobého hlediska o podprůměrná kvartální čísla, která zatím nenaznačují hrozbu prudkého nárůstu insolvenčních řízení,“ uvedla jednatelka firmy Jarmila Veselá.

V letošním prvním čtvrtletí bylo podáno 5085 insolvenčních návrhů, proti čtvrtému čtvrtletí 2022 o 4,8 procenta více. Počet povolených oddlužení stoupl o 3,3 procenta na 4525. „Je to drobný nárůst, který jsme zaznamenali již druhé čtvrtletí v řadě. Připomeňme však, že za loňský rok bylo povoleno nejméně oddlužení od roku 2013,“ podotkla Veselá.

Počty povolených oddlužení se podle ní zvyšují a neprokazují fakt, že by se jednalo o nefunkční řešení, které dlužníci nevyužívají. Naopak mají jedinečnou možnost při vynaložení veškerého úsilí při minimálních splátkách 2200 Kč měsíčně se na konci oddlužení osvobodit od všech svých dluhů, poznamenala.

Počet prohlášených konkurzů firem se zvýšil o čtyři procenta na 176. Odvětví firem v nově prohlášených konkurzech se stále drží v trendu let minulých. Nejvíce firem v konkurzu podnikalo ve velkoobchodě, maloobchodě a opravě a údržbě motorových vozidel, ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví.

Soudy v prvním čtvrtletí 2023 povolily čtyři reorganizace, v předchozím kvartále byly dvě.

Mezi nimi byla firma NWT, která se dostala do úpadku v důsledku energetické krize. Výrobce kol BP Lumen doplatil na masivní výpadek celého segmentu trhu. Developerský projekt Lezapari je v úpadku v důsledku pandemie covidu-19. Finanční problémy pronajímatele průmyslového areálu ACStod způsobilo protiprávní jednání bývalého vlastníka. I když je počet reorganizací vyšší než v minulém čtvrtletí, jde podle Veselé o obvyklý průměrný počet reorganizací v běžném roce.

Prohlášených konkurzů fyzických osob ubylo o 22 procent na 42. Počet konkurzů živnostníků klesl o čtvrtinu na 30. Nízké absolutní počty konkurzů občanů i živnostníků ovlivňuje skutečnost, že jejich insolvence je řešena převážně oddlužením.

InsolCentrum je analytická společnost, která se dlouhodobě věnuje zpracování a analýze insolvenčních a souvisejících ekonomických, demografických a sociologických dat.

fd rdo