Zkrácení doby oddlužení na tři roky bude Sněmovna schvalovat 22. května

Praha 3. května (ČTK) – Sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky bude Sněmovna schvalovat ve středu 22. května. Mimořádnou schůzi svolanou z podnětu vládního tábora dnes odpoledne do tohoto data přerušila podle dohod poslaneckých klubů. Vládní novela insolvenčního zákona zůstala posledním neprojednaným bodem schůze.

Na závěrečné schvalování předlohy k oddlužení měli dnes poslanci necelou půlhodinu. Předseda klubu ODS Marek Benda podotkl, že by je ve stanovém čase nestihli, čímž také zdůvodnil dohodu šéfů frakcí o přerušení mimořádné schůze.

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku. Změny insolvenčního zákona vychází z evropské směrnice, která ale požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Kabinet se v programu zavázal k tomu, že se bude vztahovat i na spotřebitele.

Zastánci tvrdí, že lidé v úpadku získají druhou šanci spočívající v možnosti rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky. Podle opozice zkrácení doby oddlužení neúměrně zhorší pozici věřitelů, mezi nimiž jsou třeba i samoživitelé, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva.

Nejbližší schůze čeká poslance příští týden ve čtvrtek, a to opět mimořádná. Koalice ji nechala svolat ke druhému čtení novely o zavedení možnosti korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí.

mbc rdo