Arca Capital podala vlastní návrh na reorganizaci

Praha 4. ledna (ČTK) – Vrchní soud v Praze zastavil loni 28. prosince insolvenční řízení vůči společnosti Arca Investments, zahájené v polovině září 2020 na žádost investičního fondu IFIS. Podle soudu totiž není Česká republika hlavním působištěm Arcy, české soudy proto nejsou příslušné případ řešit. Česko-slovenská skupina Arca Capital však nyní přesto žádá pražský městský soud o zahájení nového řízení o povolení reorganizace své mateřské společnosti Arca Investments, a to na základě vlastního návrhu. Skupina o tom dnes informovala ČTK.

Skupina Arca Investments podala nový návrh opět v České republice. Je totiž přesvědčena, že v Česku se nachází místo hlavních zájmů společnosti, které je rozhodující pro určení soudu k vedení insolvenčního řízení.

„Vyřešit situaci, do které se nejen naše společnost dostala vlivem pandemie covid-19 a následných restrikcí, a provést reorganizaci společnosti Arca Investments i celé skupiny Arca Capital je třeba v České republice. Pochází odsud totiž více než 80 procent našich věřitelů a je zde soustředěna většina našich aktivit. Především jsme ale přesvědčení, že insolvenční řízení v ČR poskytne nejlepší podmínky pro naše věřitele,“ zdůvodnil opětovné podání žádosti o povolení reorganizace většinový akcionář Arca Capital Rastislav Velič.

V případě povolení reorganizace bude mít Arca Investments 120 dní na předložení reorganizačního plánu. Ten bude připraven ve spolupráci s poradci Tarpan Partners a advokátní kanceláří Badokh.

„Městský soud v Praze žádáme o reorganizaci, která věřitelům podle našich předpokladů zajistí více než 50procentní návratnost pohledávek a díky jasným zákonným pravidlům a veřejně přístupnému insolvenčnímu rejstříku zároveň umožní transparentní proces reorganizaceReorganizace v ČR také odpovídá evropské judikatuře a umožní vytvořit podmínky pro předpokládaný vstup zahraničního partnera, společnosti Blantyre Capital,“ doplnil Velič.

Arca Investments koncem prosince oznámila, že nepřišla o soudní ochranu před věřiteli. Soud na Slovensku odmítl dva návrhy na zrušení její ochrany. Arca minulý čtvrtek po policejní razii v jedné ze svých firem odmítla informace, že se dopouští poškozování svých věřitelů nebo že ze skupiny vyvádí majetek.

Závazky skupiny činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek více než 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR pak 13 miliard Kč. Věřitelů je celkem 1889, z toho v Česku více než 80 procent. Zajištěným věřitelem je pouze J&T Banka.

fd dto mha