Ostravský soud zamítl žalobu týkající se prodeje části Vítkovic

Ostrava 15. prosince (ČTK) – Krajský soud v Ostravě dnes zamítl žalobu společnosti Vítkovice, a. s., týkající se prodeje výrobních částí firmy Vítkovice Power Engineering (VPE) – divizí Energetické strojírenství a Mostárna. Nešlo podle něj o naléhavý právní zájem. ČTK to dnes řekli insolvenční správce VPE David Vandrovec a mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Insolvenční správce části Vítkovic prodal v roce 2017, Vítkovice podaly žalobu v roce 2018. Soudní jednání začalo minulý týden.

Vítkovice se proti rozhodnutí odvolají. „Soud verdikt zdůvodnil tím, že nejde o takzvaný naléhavý právní zájem a rozhodnutí soudu o samotné podstatě žaloby by nijak nezměnilo postavení Vítkovic ve sporu o transparentnost a výsledek prodeje majetku společnosti Vítkovice Power Engineering,“ uvedla Kijonková.

Společnost Vítkovice, a. s., byla mateřskou firmou VPE, které před čtyřmi lety skončily v insolvenci. „Vítkovice trvají na tom, že prodejní proces nebyl v pořádku a po písemném vyhotovení rozsudku se proti němu odvolají,“ uvedla Kijonková.

Vandrovec řekl, že je mu trochu líto, že se soud nezabýval argumenty uvedenými v žalobě. „Jsme přesvědčeni o tom, že ty argumenty byly nesmyslné. Ale důležité je, že to takhle dopadlo,“ řekl insolvenční správce.

VPE se zabývaly hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám někdejší strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. V roce 2016 skončily v úpadku, do potíží je dostala mimo jiné problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Insolvenční návrh na sebe tehdy podala sama firma.

Věřitelé pak přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun. Povolili firmě reorganizaci, ale v roce 2017, poté co to navrhlo představenstvo firmy, soud poslal VPE do konkurzu. V té době měla firma okolo 800 zaměstnanců. Mateřské Vítkovice, a. s., se od návrhu na konkurz distancovaly.

Insolvenční správce Vandrovec poté začal části VPE rozprodávat. Klíčové výrobní části VPE, takzvanou Kotlárnu a Mostárnu, prodal v září 2017. Vítkovice, a. s., podaly v lednu 2018 žalobu, žádaly, aby soud smlouvu o prodeji zrušil.

Kotlárna a Mostárna pak patřily společnosti Vítkovické strojírny, která skončila v úpadku v dubnu 2018. Insolvenční návrh podala sama firma, podle jejích představitelů byla právě žaloba Vítkovic, a. s., důvodem, proč firma nedostala bankovní úvěr a proč neměla ani na výplaty či nákup surovin.

Insolvence Vítkovických strojíren skončila v roce 2019, kdy se během reorganizace stala jejich novým majitelem společnost Vítkovice Energetické Strojírenství, jejímiž podílníky byly firmy podnikatelů Jaroslava Strnada a Martina Ulčáka. Nyní mostárna patří do Strnadovy skupiny CE Industries a kotlárna do skupiny E-Invest, jejíž majitel Ulčák letos zemřel, pozůstalost dosud nebyla vypořádána.

vpl